Ti nejen bilancovali ekonomiku, ale řešili i budoucnost této organizace.

Předseda Miroslav Váňa upozornil na skutečnost, že družstvo již vlastní 36% svého původního bytového fondu.

„Z 12 tisíc bytů se jedná o 4,5 tisíce, ale správu přitom zajišťuje pro 11 tisíc bytů. Z této skutečnosti vyplývá, že družstvo nabízí své služby nejen pro byty vlastníků, ale i pro celé domy, které už jsou vyčleněné z majetkové evidence družstva a tvoří samostatné společenství vlastníků jednotek,“ řekl Miroslav Váňa.

„Takovýchto domů je více než 150 a nachází se v nich zhruba 3 tisíce bytů, které jsou již vlastnictvím bývalých družstevníků,“ poznamenal.

Stavební bytové družstvo ročně předepíše zálohové úhrady spojené s bydlením v celkové částce 314 miliou korun, přičemž se mu podle slov svého předsedy daří držet dlužné nájemné na uzdě, a to v částce 2 miliony korun.

Delegáti rozhodli také o rozdělení zisku ve výši 637 tisíc korun a o přídělu zdrojů na posílení záloh jednotlivých domů sloužících na krytí nákladů na jejich opravu v částce 314 tisíc korun.

Podle Miroslava Váni má družstvo zájem nabízet své služby pro domy jiných vlastníků. „Jde o městské domy, které jsou již zprivatizovány a nebo je privatizace teprve čeká. Zájem by rovněž byl i o domy z nové bytové výstavby,“ upřesnil předseda.
Družstvo je podle něj připravené nabídnout pro kteréhokoliv vlastníka domu komplexní servis související se správou a údržbou bytového domu i konkrétních bytů.

„V důsledku privatizace bytového fondu prochází družstvo rozsáhlými organizačními změnami s poměrně zásadní transformací, kde se jeho podstata začíná přibližovat společnosti, která zajišťuje správu pro cizí majetek,“ poznamenal Miroslav Váňa.

Podle něj chce družstvo nabídnout pro domy, které dosud vlastní, informační servis o tom, v jakém technickém stavu se dům nachází.
„Jde o vyčíslení technického řešení, kterým se dosáhne úspora energií, prodloužení životnosti domů či zvýšení kvality bydlení. Souběžně s tím dojde i k vyčíslení doby návratnosti dané investice s poradenstvím o možnosti čerpání finančních prostředků z programů Nový panel či z programu Zelená úsporám,“ uzavřel předseda pardubického SBD Družba.