Program začíná ve čtvrtek od dvou hodin odpoledne a návštěvníci budou moci během čtyř dnů okusit z bohaté nabídky více než stovky stolních her jak české, tak zahraniční produkce. Pro širokou veřejnost bude po celý den otevřena velká herna, kam lze bezplatně zajít, vybrat si hru podle vkusu a preferencí a zahrát si. S pochopením pravidel pomohou připravení pořadatelé, zvaní hermani.

V programu GameConu také na účastníky čeká několik turnajů ve stolních hrách, mezi něž patří v současnosti velmi oblíbené Carcassonne a ti nejlepší získají velmi zajímavé ceny.

Hra ve dvou

Mezi deskové hry se řadí také hry s miniaturami. „Někdo by řekl, hraní si s vojáčky, ale ona už to dávno není pravda," poznamenává jeden z pořadatelů Jindřich Kára s tím, že existují přesně daná pravidla a každý hráč si své modely musí sestavit a nabarvit, čímž tento koníček dostává úplně nové rozměry. A je přitom jedno, zda se hráč stává generálem velkých vojsk či velí flotile bitevních lodí bez ohledu na to, zda se prohání po širém moři, nebo nekonečnými dálkami vesmíru.

„V této linii máme připravené několik bitev s instruktory, kteří zájemcům vysvětlí pravidla a poté s nimi odehrají ukázkovou hru, aby jim hra rychle přešla do krve. Toto ostatně platí pro všechny hry, které budou v našem programu. Může k nám přijít člověk, který dosud netušil, že něco jako deskové hry existují a naši instruktoři z něj udělají zkušeného hráče. Jde nám ale hlavně o zábavu. Nepočítačové hry mají tu výhodu, že přimějí hráče se sejít a komunikovat spolu, někdy i spolupracovat, což se s PC hrami nedá srovnávat," dodává s úsměvem Jindřich Kára.

V programu GameConu se nachází také cela řada přednášek, které se budou věnovat jak herním žánrům, tak hrám, jejich tvorbě a podobně. Zájemci si mohou zkusit namalovat figurku, či jenom koukat malířům pod ruce.

Představivost nutná

Mezi nepočítačové hry patří také takzvané Dračí doupě, které nepotřebuje nic jiného, než tužku, papír a hlavně představivost hráčů. Jeden vypravěč vytváří svět, v němž se zbylí účastníci Dračího doupěte pohybují. „Vlastně jim říká, co vidí, slyší a kde se nacházejí. Na ostatních je, aby v tom světě nějak žili, bojovali, mluvili a podobně," podotýká pořadatel Jindřich Kára.

Na GameConu se uskuteční také Mistrovství české republiky v hraní Dračího doupěte. Tato hra totiž, byť se to zdá neuvěřitelné, má i po více jak dvacetileté historii co nabídnout. Soutěžící utvoří pěti až osmičlenné skupiny a bude na ně čekat zapeklitý příběh, kterým budou procházet. Bude záležet na důvtipu, představivosti a logickém uvažování každého z hráčů, aby se dostali přes všechna číhající úskalí co nejefektivněji a také nejrychleji.