Školské odbory budou ve středu protestovat. Některé školy tak otevřou až v devět hodin. Vadí jim, že by výše učitelských platů nebyla závislá na délce praxe, ale na rozhodnutí ředitele.

Právě ve středu má změny v platových tabulkách učitelů projednávat vláda.

„Mateřské, základní, střední školy s tím nesouhlasí, chtějí razantně reagovat,“ uvedl šéf školských odborů František Dobšík.
Učitelé s diplomem budou od ledna zařazeni ve stejné platové tabulce jako nekvalifikovaní. Zatímco dříve se učitelům podle délky praxe automaticky navyšoval plat, teď má o zařazení do příslušné stupnice, a tím pádem i o navýšení platu, rozhodovat ředitel školy.

Do tarifů půjdou příští rok čtyři miliardy korun. Podle ministerstva by se tak kantorům měl navýšit plat o 500 až 1500 korun. Věkový automat už mají jen učitelé, u ostatních skupin zaměstnanců ve veřejném sektoru byl zrušen.

Středeční stávka se dotkne také školáků v Pardubicích. Stávkovat budou například na základních školách (ZŠ) Závodu Míru, Spořilov a Polabiny 3.
„Pedagogičtí zaměstnanci naší základní školy se připojili k výstražné stávce. Z tohoto důvodu bude provoz školy v tento den zahájen druhou vyučovací hodinou od 8.55 hodin,” informoval rodiče ředitel polabinské základní školy Npor. Eliáše František Němec.

Rodiče především mladších dětí si tak budou muset zařídit hlídání nebo si vzít dovolenou.
„Nepočítali jsme s tím, ale naštěstí mi ještě zbývá nějaká dovolená. Odvedu syna do školy až na devátou, a ještě mi zbude čas na nákupy vánočních dárků,” řekla maminka jednoho z prvňáčků, kterých se stávka dotkne.

Další školy, například ZŠ Dubina, Staňkova, Benešovo náměstí a další se nezúčastní.
Ani mateřské školy v Pardubicích se k stávce k úternímu poledni nepřihlásily.

„V Pardubicích máme devětadvacet mateřských škol. Zatím mi ani z jedné z nich nepřišly žádné zprávy, že se zapojily,” potvrdila Helena Šicová z úseku školství, Odboru komunitních služeb města Pardubic.

Podle statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání brali loni učitelé včetně vedoucích pracovníků škol průměrně 25.150 korun.

Monika Suchá