Učitelé chtějí upozornit na škrty ve školství, jež budou mít podle nich neblahý vliv na kvalitu výuky. Školám vadí také to, že chystané úspory tvrdě dopadnou na nepedagogické pracovníky, například asistenty, školníky či kuchařky.

Ilustrační foto.
MAPA ŠKOL: Učitelé, uklízečky i jídelny. Stávkovat se bude i v Pardubicích

„Ke stávce se připojujeme proto, že objem peněz pro školství se snižuje a pracovní podmínky učitelů a podmínky pro vzdělávání dětí se výrazně zhoršují. Chceme udržet úroveň vzdělávání, aby naše děti měly dostatečné znalosti a dovednosti a byly připravené pro budoucí život,“ vysvětluje důvod ke stávce například ředitelka základní školy Polabiny Jana Smetanová

Některé školy se uzavřely zcela, v jiných je mimo provoz školní jídelna. I školy, které se dnes do stávky nezapojily, však upozorňují, že situace je v resortu velmi vážná, a pokud se nenajde řešení nynějších problémů, příští stávka může být ještě masivnější.

Policejní razie na pardubické radnici.
O co jde v kauze Charvát: Letní stadion, parkovací dům i drobnější zakázky

Bez problémů naopak půjdou žáci a studenti v pondělí do Základní školy Štefánikova i na Gymnázium Dašická. „U nás ve škole bude probíhat normální provoz, zatím nemám informaci, že by se stávky chtěl někdo zúčastnit,“ potvrdila ředitelka pardubické základky Renata Janecká s tím, že chystané vládní změny školu neovlivní. „Dlouhodobě je prakticky nulová šance sehnat nového učitele či kuchařku, byť bychom na ně peníze měli. Z mého pohledu je právě nedostatek kvalitního personálu, ať už pedagogického či nepedagogického, mnohem větším problémem,“ dodala Janecká.

Deník stávku i nadále sleduje, další články najdete na našem webu během dne.


Nahrává se anketa ...