VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štěpánek: Zefektivnit se musí nejen obvody, ale i magistrát

Pardubice - Z vlastních průzkumů dobře víme, co se občanům líbí a co ne, tvrdí šéf pardubické „trojky“.

20.5.2010 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

„Pokud má pardubický magistrát k dispozici nějaký průzkum z roku 2008, který se zabývá i prací městských obvodů, tak nechápu, proč nás s jeho výsledky nikdo neseznámil, abychom k nim mohli zaujmout nějaké stanovisko,“ prohlásil starosta třetího městského obvodu Vítězslav Štěpánek (ODS).

Vlastní průzkumy

„Náš obvod si navíc dělá vlastní průzkumy. Máme dostatek svých podkladů přímo od občanů. Moc dobře víme, co se jim líbí a co ne. Nejde přitom o žádný náhodný výběr lidí od nějaké agentury. Obeslali jsme zhruba sedm tisíc domácností a zjistili, co obyvatelé našeho obvodu vnímají jako přednosti a co jako nedostatky. I podle výsledků těchto výzkumů pak sestavujeme strategické plány, jichž se vzápětí držíme,“ líčil Vítězslav Štěpánek.

„Podle našeho průzkumu téměř dvě třetiny respondentů uvedlo, že jsou dostatečně informováni o práci naší radnice. Jen mizivé procento dotázaných nemělo zájem získávat informace o dění v této části města,“ sdělil první muž pardubické „trojky“.

„Podle 43% dotazovaných se okolí jejich bydliště za posledních pět let zlepšilo. Naopak zhoršení okolí bydliště v poslední době zaregistrovalo jen 16% dotázaných. Negativní hodnocení častěji zaznívalo od respondentů bydlících na Hůrkách,“ dodal starosta.
„Navíc příliš nerozumím ani tomu, proč by se úspěšnost obvodu měla měřit podle toho, jestli zná někdo svého starostu nebo ne. Spíše bych se klonil k tomu, aby se obvod posuzoval podle toho, jestli v daném místě něco prospěšného vzniklo nebo ne,“ přemítal.

„Je určitě legitimní se ptát, proč se před vznikem obvodů některé investice vůbec nerealizovaly. Například proč Dubina neměla nová parkovací místa nebo proč se tu nestavěla dětská hřiště,“ položil otázku Vítězslav Štěpánek.

„Před vznikem obvodů sice existovaly občanské komise, ale například u nás na Dubině ukončila činnost, když zjistila, že její slovo nemá žádnou váhu. Jen si dopisovala s radnicí, ale jinak byla k ničemu,“ pravil nynější starosta.

„Když vznikaly obvody, bylo to hlavně z iniciativy Sdružení pro Pardubice (SPP), které dnes jejich činnost kritizuje. Ale pokud byli ve vedení obvodů čelní představitelé SPP, tak obvody nikomu nevadily. Problém nastal až tehdy, když volby vyhrála ODS,“ podotkl Štěpánek.
„Ve chvíli, kdy se obvody rodily a rozhodlo se, že budou mít zhruba patnáctičlenný aparát, tak jsem si bláhově myslel, že bude o tento počet méně úředníků na velké radnici. To se samozřejmě nestalo,“ vyjádřil se starosta třetího městského obvodu.

„Jsem jednoznačně pro zefektivnění činnosti obvodů i magistrátu. Určitě bychom měli hledat cestu, jak ušetřit. Ale například náš obvod má zhruba sedmnáct tisíc obyvatel, což vychází zhruba jeden úředník na tisíc obyvatel. V případě magistrátu je tento poměr zřejmě výrazně vyšší,“ pokračoval Štěpánek.

„Co se týče činnosti stavebních úřadů, tak tam nastává potíž, že občan musí jak na malou, tak velkou radnici. Ale my už zhruba dva roky chceme po velké radnici, aby s námi tento problém vyřešila,“ argumentoval starosta.

Obvody jsou přínos

„Jsem rodilý Pardubák, důchodce. Domnívám se, že městské obvody jsou pro občany velikým přínosem a že jejich vznik byl jedním z velmi pozitivních počinů pro občany města,“ napsal Karel Prášil senior, jehož obvodem je „pětka“, kde šéfuje starosta Jaroslav Kňava (ODS).
„Je velmi výhodné nemuset docházet s každou maličkostí hned daleko na magistrát. Navíc zdejší úředníci obvodu jsou daleko detailněji zasvěceni do místní problematiky, než by jistě byli úředníci magistrátu ve městě takovéto velikosti,“ řekl Karel Prášil senior. „Pokud vím, tak i v některých jiných dalších městech fungují městské obvody bez jakýchkoli pochybností. Nevím, proč by tedy měla být samotná existence městských obvodů právě v Pardubicích nějak zpochybňována. Podobné aktivity lze považovat snad jen za něčí snahu zviditelnit se v předvolebním boji. Jiný důvod neznám,“ domnívá se čtenář.

Autor: Tomáš Dvořák

20.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Černý led v kopci může způsobit, že auta kloužou zcela neovladatelně.
AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Potopa na úřadu UMO2 v Pardubicích.
5

Voda v Pardubicích vytopila radnici "na dvojce"

Rosice: Nováčkovský elán střídali penaltoví čarostřelci

/FOTBALOVÁ HODNOCENÍ/ Okysličení. Nováček, který vede soutěž bez jediné prohry v základní hrací době. TJ Sokol Rosice se vrátil po dvou letech vrátil do krajských soutěží. A na podzim si v I. B třídě počínal jako v loňské sezoně v okresním přeboru. Trenér JIŘÍ TESAŘ měl trochu ulehčenou práci, protože jeho svěřenci se na restart velmi těšili. To se odrazilo v nástupu. Pak už „jen“ stačilo udržovat oheň…

Autobusové nádraží bude muset změnit své místo

Pardubice – Krajské město pravděpodobně přijde o autobusové nádraží dříve, než se čekalo. Nový majitel pozemků má připraven rozvojový plán, který s autobusovým nádražím nepočítá.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Adventní měsíc pod děravými koši je ve znamení aprílového počasí

Pardubice – Je za námi druhý adventní víkend, ale na basketbalové palubovky jakoby se vrátil apríl. Výsledky totiž vypadají jako střídání slunce a deště.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT