Před sto lety získaly Holice významný primát. Dne 13. května 1908 sem totiž přijel poštovní autobus z Pardubic a provoz tak zahájila první autobusová linka v Čechách. Ta pak z Pardubic pokračovala ještě do lázeňského městečka Bohdaneč. Stoleté výročí si Holice připomněly v sobotu.

Krátce po jedenácté hodině přijel, po stejné trase jako před sto lety, před holický kulturní dům z Pardubic historický autobus. Původní vůz Laurin a Klement v sobotu nahradil vůz Škoda 706, tzv. vajíčko. Cestující přivítal starosta města Pavel Hladík spolu s radními, oblečenými do dobových kostýmů. Návštěvníci se při oslavách seznámili s historii autobusové linky, prohlédli si dobové kostýmy a shlédli vystoupení jezdců na historických kolech. Sběratelé jistě ocenili příležitostný přítisk, který k tomuto výročí vydala Česká pošta, i otisk příležitostného razítka.

Velký zájem vzbudili různé typy starých autobusů, ale i automobiloví a motocykloví veteráni. Obědovou pauzu zde totiž měli účastníci Mezinárodní veteránské ralley. Na prostranství u kulturního domu se veteráni začali sjíždět kolem poledne a zájemci je mohli obdivovat celé dvě hodiny.

Ti nejmenší pak ocenili okružní jízdu v historickém autobusu Škoda 706. Od kulturního domu vyjel autobus směrem do Vysokého Chvojna a zpět. „S maminkou jsem tímto autobusem jezdil z Pardubic do Chrudimi, ale pokaždé jen v přívěsném vozíku,“ zavzpomínal jeden z cestujících.
Po stejné trase se návštěvníci povozili ještě v nejnovějším luxusním autobuse Evadis H.

(Lukáš Peška)