Sto i více kilometrovou rychlostí a dokonce s manželkou ve čtvrtém měsíci těhotenství jako spolujezdkyní, tak závodí dobrodruzi a milovníci „adrenalinu“ a rychlých vozů na ledě. Dokázali to včera dopoledne na jednom z mnoha rybníků na Pardubicku.

„Potřebovali jsme pobavit partičku kamarádů a také, abychom se v neděli nenudili,“ uvedl důvody utajeného závodění pořadatel Martin. Rybník, jehož jméno znají pouze závodníci a naše redakce, si vybral hlavně proto, že je vypuštěný. „Nehrozilo tak propadnutí se do vody a tím pádem škody na autech,“ vysvětlil Martin.


Led občas praskal


Automobilový závod začal krátce po osmé hodině a trval do rovného poledne. Na start se postavila asi dvacítka jezdců, kteří „honili koně“ řady značek. „Jezdili jsme v audinách, bavorácích, volvech, ale i v české škodovce,“ řekl našemu Deníku jeden z účastníků. Smyslem závodu bylo co nejrychleji projet trať o délce jedenáct set metrů.

Přestože byl rybník vypuštěn, přece jen v jeho zadní části nějaká voda byla. A právě v tomto místě občas led povolil a auta se propadala, jak dosvědčuje David. „U otočného bodu v nejzazší části jsem cítil praskání ledu a propadl jsem se do bláta,“ řekl David, který na trať vyrazil s manželkou Andreou. Ta je právě ve čtvrtém měsíci těhotenství.

„Proč jsem si do auta sedla? Chce to trošku provětrat, nebo ne? S manželem se nebojím. Vždycky jezdí bezpečně,“ svěřila se Andrea. „Celou cestu mi říkala jeď pomalu, jeď pomalu,“ smál se David, který si „závodní“ vůz zakoupil včera na Seči. „Je to dobrá popelnice, ale musí se s ní jet na plný plyn, jinak moc nejede. Člověk se nesmí bát a poddávat se strachu,“ řekl David.

Před policií by ujeli


Závod se v této lokalitě jel letos poprvé. „Za rok asi zkontaktujeme majitele rybníka a uspořádáme závod oficiální a ve větším stylu,“ řekl pořadatel Martin. A jak by se závodníci zachovali v případě příjezdu policie? „Všichni mají rychlá auta, takže bychom prchali,“ usmál se Martin v okamžiku, kdy kolem něj jako sněhová fréza „prosvištěl“ Ondřej v Subaru.

Nevíte, jaké časy se dají na zamrzlém a zasněženém rybníku dosáhnout? Nejrychleji zajel právě Ondřej v subaru Impresa, a sice 1,45 minuty. „To bylo, když jsem jel na klasických zimních gumách. Jel jsem ale i na gumách s hroty. To jsem zajel za 1,13,“ řekl Ondřej.

Jeho vůz má pohon na všechna kola. Nejrychlejší čas u aut s pohonem na jednu nápravu však nebyl o mnoho horší. Dosáhl hodnoty 1 minuta a 51 vteřin.

LUKÁŠ PEŠKA