Před časem nechala pardubická radnice osadit na veřejných prostranstvích nové stojany na kola. Se záměrem, aby si majitelé bicyklů snáze ochránili svůj majetek před krádežemi tím, že mají možnost si kola uzamknout vlastní vložkou zámku. Ne každý ale toho využívá, i tak hodnotí radnice i městská policie nové stojany pozitivně.

Městská policie: Je to asi tisícovka lidí

Zhruba tisícovka lidí využívá podle představitelů pardubické radnice nové stojany, jimiž město před několik lety nahradilo staré, různorodé a mnohdy nevzhledné konstrukce na uzamčení těchto ekologických dopravních prostředků. Někteří kritici však poukazují na to, že novinka v podobě stojanů na bezpečnostní vložku není příliš využívána a stojany slouží stejně jako předtím – k uchycení běžným cyklistickým zámkem. Investice tak podle kritiků neměla naplnit očekávání magistrátu.

Podle ředitele Městské policie Pardubice Petra Kvaše ale není kritika na místě. „Tisíc dobře zabezpečených kol na 50 různých místech mi nepřipadá na naše město tak málo,“ sdělil Petr Kvaš a dodal, že nové stojany rozhodně nejsou propadákem. „My máme zkušenost, že stojany jsou většinou využívány tak, jak pro zabezpečení kola používány být mají, tedy se speciálním zámkem,“ konstatoval ředitel městské policie Petr Kvaš.

Policie v Pardubicích ročně šetří stovky případů ukradených kol, pouze část okradených přitom ztrátu kola nahlásí. Proto se město v roce 2005 zapojilo do projektu Vaše kolo v bezpečí. Nejfrekventovanější místa, tedy okolí úřadů, sportovních a kulturních zařízení a podobně, byla osazena více než 120 bezpečnostními stojany, v nichž může být bezpečně odstaveno téměř tisíc jízdních kol. Majitel kolo opře o pevnou část bezpečnostního stojanu a rám „obtočí“ pohyblivým ocelovým držákem. Před uvolněním jej zajistí vlastní vložkou zámku, kterou vloží do pouzdra na stojanu. Pokud by se chtěl zloděj kola zmocnit, musel by tuto vložku odvrtat.

Projekt uhradila hlavně dotace státu

Projekt s novými stojany vyšel na více než milion korun, město na něj však získalo podstatnou dotaci od ministerstva vnitra. Z vlastních zdrojů uhradilo necelých tři sta tisíc korun. „Je nesporné, že zamykáním kol do těchto stojanů mohou cyklisté z podstatné části vyřešit problém s jejich krádežemi. Úmyslně říkám mohou, protože zda si pořídí zámek, nebo vystačí s lankovým jako dosud, je jen jejich volba. Pro nás je podstatné, že cyklisté, kterých není v Pardubicích málo, možnost předejít krádeži mají. Navíc městu jedině prospělo, že se zbavilo různorodých stojanů, které nejenže kola nechránily, ale navíc leckde blokovaly chodníky. Městský mobiliář tímto projektem jedině získal,“ řekl náměstek primátora Michal Koláček.

Obdobné stojany nechaly podle něj pořídit i radnice v Hradci Králové a Prostějově.