Třídílný televizní film Ďáblova lest, jehož námět vychází z knihy záhadologa Arnošta Vašíčka Záhada Ďáblovy bible, začal v Pardubicích natáčet známý režisér Jiří Strach.

Spousta legend

"Pardubice se pomalu stávají mou srdeční záležitostí. Dvoudílný televizní film Operace Silver A, který tu vznikal předloni, dopadl podle mého názoru navýsost skvěle (v případě televizních cen Elsa zvítězil hned ve čtyřech kategoriích – pozn. red.). Navíc město nám tu vychází neuvěřitelně vstříc, a to jak v případě Operace Silver A, tak Ďáblovy lsti. Do Pardubic se prostě velmi rád vracím. Je to fotogenické město a pokud je nám takhle nakloněno, nemůžu si přát nic víc,“ konstatoval režisér snímku, v němž významnou roli hraje největší rukopisná kniha světa opředená řadou otazníků a legend.
„V Ďáblově bibli chybí několik stránek textu. U některých historici vědí, co na nich bylo napsáno, zatímco u jiných ne. Právě u těch neznámých si společně se scénáristou Arnoštem Vašíčkem hrajeme s různými konspiračními teoriemi, co na nich asi ďábel popisoval,“ přiblížil Jiří Strach.
„Dojdeme k tomu, že jde o tajemný kód, jakousi Šifru mistra Podlažického. Podle tohoto klíče se v Čechách začnou dít různé rituální vraždy. O podobném tématu pojednává i známý americký film Sedm,“ připodobnil režisér.

„Ďáblova lest je detektivka, pohádka pro dospělé, do níž se nám vkrádají jisté prvky humoru, takové ty české švejkoviny, které jsou ale potřeba,“ sdělil filmař, jenž se pro tento žánr rozhodl záměrně.

„Scénář je docela mile napsaný, má spád i napětí. Když jsem točil Operaci Silver A, byl jsem z ní psychicky dost vyčerpaný a unavený, protože jsem si uvědomoval, jak silná byla tato autentická historka z doby protektorátu. Hodně emotivně jsem se do ní položil, vnitřně jsem jí protrpěl. Proto jsem si tak trochu za odměnu chtěl natočit pohodový žánr, snímek, v němž si jen tak blbneme, i když se možná někdo bude při sledování tohoto filmu třeba i bát,“ nechal se slyšet Jiří Strach, který do hlavních rolí obsadil své osvědčené herecké „koně“.

Postavu hlavního vyšetřovatele ztvární Fred Bartoš z Operace Silver A, herec Jiří Dvořák. „Chtěl jsem, aby jeho figura v Ďáblově lsti byla ve stylu Clinta Eastwooda. Měl by to být takový lehce americký hrdina, jemuž jsme ale přidali maličké problémy. Prostě trošku chlastá,“ pousmál se režisér, který do dalších rolí obsadil například Ivana Trojana či Aňu Geislerovou. „Ta hraje policejní vyšetřovatelku, co přichází tak trochu do vyhnanství, protože ji v Praze vyhodili kvůli jejím problémům s kouřením marihuany,“ poznamenal Jiří Strach.

Herci to nezkazí!

„Tuhle partu jsem znovu oslovil proto, že to jsou fakt dobří herci, u nichž vím, že mi film nezkazí,“ vtipkoval režisér. „Zároveň je s nimi sranda i mimo plac. Zkrátka mě s nimi baví dýchat jeden vzduch,“ vyznal se Jiří Strach.

„Dokud budu žít já i oni, tak je budu chtít do svých filmů obsazovat i nadále. Je to rozhodně lepší, než se trápit s nějakými nudnými, sebestřednými křupany,“ uzavřel.