Nový druh chřipky, která je známá pod jménem prasečí nebo nově také mexická, probouzí v mnoha lidech strach. Projevilo se to především ve zvýšeném zájmu o ochranné roušky.

Prodejny zdravotnických potřeb nyní zažívají nebývalý zájem. „Ochranné roušky nemáme, jsou vyprodané. Musíte přijít zítra,“ dozvídá se zákaznice v prodejně na třídě 17. listopadu.

V další prodejně ve Smilově ulici už by byla úspěšná. „Roušek máme dostatek, neustále je doobjednáváme,“ uklidňuje pracovnice prodejny Pavlína Trousilová, ale zároveň dodává: „Zaznamenali jsme zvýšený zájem o roušky, obvykle si je kupují jen lidé, co mají novorozence. Je ale třeba zabránit zbytečné panice z nového druhu chřipky. Dnes se nám tady jedna zákaznice dokonce strachem zhroutila!“ nechala se slyšet Pavlína Trousilová.

Tamiflu neslouží jako prevence!

Mnohem menší zájem je zatím o lék Tamiflu. „Dosud bylo ticho po pěšině. Až dnes jsme zaznamenali první telefonický dotaz, zda tento lék předepisujeme,“ uvedla zdravotní sestra z jedné pardubické ordinace.
Ani lékárna na třídě Míru prozatím zvýšený zájem o lék na mexickou chřipku nezaznamenala. „Mám jedinou objednávku na lék Tamiflu a ta je od pacientky mířící do postižené oblasti. Její lékař jí ho předepsal,“ uvedl magistr. Paniku mezi pacienty a dotazy na antivirotika zatím nezaznamenal.

O několik desítek metrů dál ale lékárníci hlásí, že lék Tamiflu je vyprodaný.
„Je o něj zvýšený zájem, přišlo sem několik lidí, kteří měli lékařský předpis. Je ale třeba upozornit, že Tamiflu nepůsobí jako prevence,“ upozornila pracovnice lékárny na třídě 17. listopadu.

Lukáš Dubský

Prasečí chřipka u českých hranic. USA hlásí první oběť

První oběť mimo Mexiko už má prasečí chřipka. Smrt dvouletého kojence ohlásily včera USA. Nákaza se navíc jen na desítky kilometrů přiblížila Česku. Nebezpečný virus už prokázali němečtí a rakouští hygienici. Přesto čeští experti uklidňují: Nic děsivého nám nehrozí.
„Lidé by neměli panikařit, roušky jsou v tuto chvíli u nás zbytečné,“ říká šéf České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Reagoval tak na skutečnost, že Češi hromadně skupují respirační roušky i lék Tamiflu. „Celosvětově před jeho zneužíváním varujeme,“ dodal. Odolnost viru vůči léku se tím totiž může výrazně zvýšit.

Do Česka se má v neděli letecky vrátit 180 turistů z Mexika. Hlavní hygienik Michael Vít včera oznámil, že je připraveno mimořádné opatření na letišti v Ruzyni, kde se bude jejich zdravotní stav monitorovat. V ČR je teď v karanténě devatenáct lidí, tři jsou hospitalizovani, 16 v domácí izolaci.

Evropská komise nyní prosazuje, aby se místo „prasečí“ raději říkalo „nová chřipka“. Bojí se, že by to poškodilo zemědělce. Mnohé muslimské země, i když konzumací vepřového nebezpečí nehrozí, vybíjejí celé prasečí chovy.