Tentokrát byly medaile Za věrnost II. A III. stupně uděleny devíti příslušníkům Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. Mezi nimi jsou i tři muži z pardubické stanice: Jaromír Sotona, Josef Vamberský a Tomáš Kaupa. Všichni tři jsou u hasičů více než 15 let a jak sami řekli, budou pokračovat ve své práci, dokud jim to síly dovolí. V současné době už necítí při výjezdech strach. „Ale je třeba mít pud sebezáchovy a nepodceňovat nebezpečí. Samozřejmě si také musíme vzájemně pomáhat,“ řekl Josef Vamberský.

Všichni mají i kuriózní zážitky ze záchranných akcí. Ať už se jedná o vyprošťování čápa z komína nebo třeba vynášení několika psů zakousnutých na ochranném obleku z hořícího domu. Se silným zážitkem se svěřil podporučík Vamberský. „Při jedné akci jsem vynášel z hořícího domu mentálně postiženého třináctiletého chlapce. Přisál se na mě jako klíště,“ zavzpomínal.

I když hasiči zachrání desítky životů, o většině lidí už nikdy více neslyší. „Zachraňování je naše práce. Ale když přijde děkovný dopis, vždy nás to potěší,“ shodují se ocenění hasiči.