Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strašov se rozrostl na trojnásobek

STRAŠOV - Když může mít napínavý televizní seriál některé epizody dvoudílné, tak proč bychom nemohli držet rozhlasové Posvícení ve Strašově také nadvakrát? Ostatně naši předkové to skutečné posvícení slavili častokrát celý týden a navíc ještě chodili do sousedních vesnic zase na ty jejich zlaté hody.

6.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Marian Šatra

Těch důvodů, proč jsem se po necelém měsíci vrátil na místo činu do menší obce na půli cesty mezi Přeloučí a Chlumcem nad Cidlinou, bylo hned několik. Jednak v okolních krásných lesích roste spousta hub a borůvek, pak jsem měl slíbeného kapra ze Strašovského rybníka, také v místním obecním hostinci s krásným názvem Na Rozkoši… To samozřejmě žertuji. V době mé červencové návštěvy ve Strašově finišovaly přípravy na veliké oslavy: 110 let od založení místního sboru dobrovolných hasičů a 670 let od první písemné zmínky o obci.

Pomáhat si je normální

Natočil jsem několik rozhovorů, ale všechny se do pouhé hodinky rozhlasového Posvícení nevešly. Třeba vyprávění pamětníka Josefa Krejčího, který se přistěhoval do obce před 45 lety a který vzpomínal, jak mu sousedé nezištně pomohli se stavbou domu. Což je ve Strašově dodnes dobrým zvykem a nepsaným pravidlem. Při debatě v hasičské zbrojnici několikrát padlo jméno jedné mladé maminky a hasičky Jiřiny Havlíčkové, která si připravila vyprávění o zajímavé historii obce. Ale právě v den natáčení byla v porodnici. Takže jsme se setkali až teď napodruhé, přijela na letní parket s kočárkem, a bavili jsme se třeba i o tom, zda z malého Marka jednou bude velký hasič. Dostalo se také na místní děti, ve Strašově totiž před nedávnem dali dohromady tři dětská družstva. A právě na červencových oslavách děti za mohutného povzbuzování dospělých vůbec poprvé soutěžily v požárním sportu, a šlo to výborně jak těm nejmenším od čtyř let, tak těm větším.

Pak jsem si na letním parketu povídal s organizátory hasičských i obecních oslav Jiřím Havlíčkem, Petrem Kopáčem, Petrem Havlíčkem, Zdeňkem Baudyšem a Františkem Huňáčkem o tom, jak celá ta velká sláva dopadla a co všechno se při tom přihodilo.

Pro nejstručnější hodnocení možná budou stačit dvě čísla. Pozvánka v Českém rozhlase Pardubice a Deníku zabrala a v obci se třemi stovkami obyvatel se při skvěle připraveném programu výborně bavilo více než osm stovek diváků, kteří sem přijeli nejen z okolních obcí, ale také třeba až z Litomyšle.
Ohromný úspěch měl také jeden neplánovaný bod programu. Přes rybník přímo v obci byla postavena třicet metrů dlouhá úzká lávka. Při požárním útoku ji museli soutěžící hasiči přeběhnout, spadli tam jenom dva. Ale pak zbylo při odpoledním programu trochu času, a tak byla vložena soutěž o jízdu na trakaři dvojic po lávce tam a zpět, kdy se závodníci musí na obrátce vyměnit.

Nastavili vysokou laťku

Většina z dámských, pánských i smíšených párů popadala do vody, často těsně před cílem. Ale čas vítězné dvojice 40,57 vteřiny na šedesátimetrové jízdě po lávce je vynikající a nasadil dost vysokou laťku pro příště. Hasičské oslavy zakončil ohňostroj, nic nevzplálo ani nezahořelo, ale zábava na místním letním parketu pokračovala až do časných hodin. Parket však dlouho neosiřel, na sobotu v den vysílání druhého Posvícení ze Strašova místní hasiči pozvali legendární plzeňskou rockovou kapelu Odyssea, která kdysi podle pamětníků vytvořila zdejší návštěvnický rekord. V dobách své největší slávy přitáhla na strašovský parket 1250 platících příznivců.

Reprízu pořadu Posvícení ze Strašova si můžete na frekvenci Českého rozhlasu Pardubice 104,7 FM pro Pardubický kraj poslechnout v pondělí od osmnácti hodin.

6.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Dnes ve dvě začnou voliči vybírat poslance. Kandidátů je v kraji 407

Fotbalová Fortuna národní liga: FK Pardubice -  FC Sellier & Bellot Vlašim.

Jak Pardubice promluví do obsazení TOP 4? V sobotu hrají v Třinci

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Pardubice - Proti proudu času se lidé mohou vydat ve stejnojmenné archeologické expozici Východočeského muzea v Pardubicích.

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pardubice – Velkou pardubickou to neskončilo, dostihoví příznivci se mají na co těšit ještě tuto sobotu. Pardubickou dostihovou sezonu ukončí sedm dostihů.

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení