Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážníci pomáhají seniorům. Signál v tísni přijímají 12 let

Pardubice – Přivolat pomoc v dnešní době, kdy má každý u sebe mobilní telefon, není nic tak složitého.

23.1.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Co se ale stane v případě, že i mobilní telefon je blízko, ale stále ne na dosah.
Týká se to zejména seniorů, kteří mají problém s hybností. Záchranáři několikrát do roka řeší případy, kdy starší člověk v bytě upadne a není již schopen vstát nebo se dostat k telefonu a má štěstí, když jeho volání zaslechnou alespoň sousedé. A právě tenhle problém řeší služba Signál v tísni, který Městská policie Pardubice založila v roce 2001.

„Zrovna nedávno vyjížděli strážníci městské policie na Signál v tísni do ulice Dražkovická, kde starší muž upadl na podlahu svého bytu a nemohl bez cizí pomoci vstát. Strážníci muže zvedli a uložili na lůžko. Tentokrát se naštěstí nestalo nic horšího," popisuje nedávný případ tiskový mluvčí pardubických strážníků Pavel Čejka.

Jak to funguje?

Zapojení do systému je v podstatě jednoduché. „Zájemci o tuto službu sepíší žádost, ke které se vyjádří jejich ošetřující lékař a také oni sami, že souhlasí s otevřením bytu v případě události, a předají strážníkům i klíče od bytu. Tuto službu poskytuje městská policie ve spolupráci s Magistrátem města Pardubic," informuje náš Deník Pavel Čejka.
Občan dostane malý přívěsek, který si kvůli okamžité dosažitelnosti pověsí na krk, aby  na něj v případě nouze dosáhl.

Přívěsek je napojen na pultu centralizované ochrany na stole stálé operační služby. V okamžiku, kdy připojená osoba cítí indispozici nebo zhoršení zdravotního stavu a zmáčkne Signál v tísni, na operačním pultu se rozsvítí signalizace problému u konkrétního napojeného bytu.

„Pro operačního důstojníka to znamená, že na dané adrese je osoba v ohrožení života a vyrozumívá příslušnou motohlídku, která se pod 'majákem' vydává co nejrychleji k místu bydliště postižené osoby," říká Pavel Čejka.

Na místě si pak městští strážníci byt otevírají příslušnými klíči, v případě, že nejde odemknout, pak do bytu vstupují i násilím.
Při pouhém upadnutí na podlahu strážníci osobu zvednou a uloží na lůžko, v případech ohrožení zdraví nebo života poskytují první pomoc a přivolávají lékaře. Poté strážníci vyrozumí o události nejbližší příbuzné či známé.

V současné době využívá Signál v tísni 56 osob. Tato služba významným způsobem přispívá k lepší ochraně života a zdraví, zvyšuje i pocit bezpečí nemocných a osamělých spoluobčanů.

„Naši klienti si službu pochvalují. V případě nouze se jim dostane pomoci a to je pro ně z psychologického hlediska významná opora. Stejné je to i pro jejich příbuzné, kteří jsou klidnější, když ví, že o jejich blízké bude v případě tísně včas a kvalitně postaráno," dodává Pavel Čejka.

Autor:

23.1.2013
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení