„Součástí soutěže je mimo jiné i práce v ochranné plynové masce, hašení hasicím přístrojem, střelba ze vzduchové pušky a zejména první pomoc s praktickou resuscitací na figuríně,“ uvedl vrchní strážník Pavel Řehoř, jehož kolegové se podíleli na zorganizování závodu. Podle jeho slov se každý rok projevuje stále horší fyzická kondice dětí a neznalost některých dříve běžných dovedností.

„Je to zřejmě dopad dnešního stylu života mládeže, kdy prioritou zábavy jsou počítače, mobily, internet,“ komentoval Řehoř. Strážníci se snaží děti motivovat nejen besídkami ve škole v průběhu roku, ale i nakoupením zajímavých cen pro tento závod, kdy městská policie uvolní svoje rozpočtové prostředky na prevenci kriminality a vítězné družstvo získalo například i MP3 přehrávače.

„Pokud to znamená, že se někdo kvůli tomu naučí první pomoc a v budoucnu třeba provede úspěšnou resuscitaci u autonehody, pak se jistě investice do cen vyplatila. Aby ale mohl takový závod proběhnout, musí se na jeho přípravě podílet nejen strážníci, ale i hasiči, zdravotníci, členové kroužku mladých strážníků a učitelé. Zvláštní poděkování pak patří učitelce tělocviku Lucii Svobodové. Jen málokdo si umí představit, nebo dokonce ocenit, kolik času ze svého volna musí věnovat přípravě závodu, aby vše proběhlo podle plánu,“ dodal Řehoř.