Do parku ve Chvaleticích se mohou ve dne vydat i maminky s kočárky. Před rokem věc málem riziková. Rok působení bohdanečských strážníků přinesl znatelné výsledky.

„Požádali jsme město Lázně Bohdaneč o rozšíření služeb jejich městských strážníků, a to alespoň na čtyři dny v týdnu. Zejména proto, že i když dosavadní služba přinesla zlepšení, přece jen se nedaří řešit dlouhodobější problémy. Strážníci tu jsou zatím jen dva dny v týdnu," konstatovala starostka Chvaletic Blanka Zaklová.

Co ztrpčuje život

„Chceme, aby jejich služba zde byla trvalejší a měli tím pádem víc času na problémy, které nás pálí dlouhodobě. Budeme proto s Lázněmi Bohdaneč jednat. Chvaletice už na toto rozšíření služby pamatují i v městském rozpočtu," dodala Blanka Zaklová.

Podle starostky se strážníkům podařil kus práce a zlepšení jsou očividná, ale podstata některých problémů stále zůstává. Chvaletice určitě nejsou žádným rájem zločinců, trápí je ale problémy typické pro menší města – vandalismus a nepořádek. Drobné přestupky, které ale v součtu znepříjemňují život obyčejným lidem. Spoustu přestupců, zejména mladších ročníků, zde strážníci řeší opakovaně. Změnit se to ale nedá ihned.

Bude to trvat

To ostatně potvrzují i strážníci. „Ve Chvaleticích působíme přibližně jeden rok. Když jsme do Chvaletic začali jezdit, tak se do parku slušní lidé skoro báli chodit i ve dne. Situace se tam ale od té doby změnila – alespoň ve dnech, kdy je naše hlídka přítomna v obci, se velmi snížil počet případů konzumace alkoholu na veřejném prostranství. Začal se zlepšovat i respekt místních závadových a problémových osob k policii, kdy si některé musely zvyknout, že výzvu strážníka je nutné respektovat. Bude to ale ještě dlouhý běh, než se místní problémy zlepší na přijatelnou úroveň," uvedl vrchní strážník bohdanečské městské policie Pavel Řehoř.

Delší spolupráce přináší i důležitou zpětnou vazbu pro město samotné. Strážníci například prověřili systém místních vyhlášek a jejich dodržování a na základě přímých zkušeností navrhli městu několik úprav.
„Třeba teď se připravuje úprava parkovaní vozidel. Snažíme se společně problémy řešit, tedy třeba najít pro lidi možnost legálně parkovat, až potom přistoupit k represi," dodává Pavel Řehoř.

Nejen represe

Chvaletice chtějí prodloužením služeb také získat strážníkům čas na větší seznámení s místními lidmi.
„Tak, jak spolupráce funguje v Lázních Bohdanči nebo Rybitví, je myslím ideální. Občané vědí, že se na strážníky mohou obrátit třeba o sousedskou pomoc nebo radu, a tím pádem je taková spolupráce občan – strážník více adresnější," podotýká starostka Blanka Zaklová.

„To skutečně považuji za největší problém našeho působení v obci. Protože sem dojíždíme nepravidelně zhruba dvakrát týdně, pak odpadá možnost obyvatel zavolat strážníky, když se vyskytne nějaký akutní problém. Rovněž nemůžeme poskytovat některé služby běžné v Lázních Bohdanči a Rybitví, takže  ve Chvaleticích působíme skutečně především represivně, a pokud má policejní služba být podle našich představ a zkušeností, bude potřeba to změnit, aby šlo o skutečnou službu občanům," souhlasí Pavel Řehoř.

Nejčastější přestupky 
ve Chvaleticích
• Porušování vyhlášky o zákazu konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích
• Neuposlechnutí výzvy úřední osoby
• Porušování zákazu kouření, veřejné pohoršení
• Velmi často se strážníci setkávají s přestupci, kteří jsou pod vlivem alkoholu