Městská policie v Lázních Bohdanči opět posílila svoje řady. Novou posilou se stal vůz, a to ne ledajaký. Jde o Dodge Charger, policejní stíhačku, která na našich silnicích příliš k vidění není.

Jak je již tradicí, služební vůz městské policie pochází z Ameriky. Stejně jako v předchozích případech vozidel Intrepid je i toto model, který není k dostání na běžném trhu, ale je vyrobený a uzpůsobený pro práci policie. Na silnici ale tenhle robustní krasavec rozhodně budí pozornost.

Stvořen pro službu

„Jde o Dodge Charger verzi s 3,5 litrovým motorem. Ta patři v USA, Kanadě a Mexiku mezi slabší policejní vozy a je určená pro klidnější typ služby. Charger s objemem motoru 5,7 ccm ale patří mezi velmi rozšířené hlídkové vozy v severní Americe. Charger nevznikl původně jako sériový civilní vůz, ale byl už od počátku vyvíjen jako speciál pro policii na základě velkého dvoudvéřového sporťáku. Zcivilněná verze vznikla až později,” vysvětluje vrchní strážník Pavel Řehoř.

Užitečná vylepšení

Šestiválec pod kapotou disponuje 280 koňskými silami, má velmi účinné brzdy, tlumiče, stabilizátory, výkonnější alternátor, výztuhy v karoserii, zodolněné deformační zóny kvůli srážce s jiným vozem a další vylepšení. Vnitřek vozu je uzpůsoben policejní službě, tak má nejen omyvatelné podlahy a polstrování, ale například i speciální rozvod elektroinstalace pro policejní výbavu, která je napájena dalším akumulátorem. Standardem je přepážka oddělující zatčeného od předních sedadel a samozřejmostí je už kamerový systém a umožňuje sloužit v jednočlenných hlídkách.

„Auto máme samozřejmě vybaveno i na různé typy zásahů, včetně rozsáhlé zdravotnické výbavy pro první pomoc či hasících přístrojů,” doplňuje Řehoř.

Nahradil ztrátu

„Tento Charger jsme pořídili jako náhradu za vůz Dodge Intrepid, o který jsme nedávno přišli při nehodě, kdy do nás čelně narazil řidič předjíždějící na plné čáře. Charger sloužil v USA jako ukázkový vůz automobilky pro detektivy, tedy bez kamufláže, ale s plným vnitřním vybavením. Poté byl zakoupen Městskou policií Nové Město nad Metují, která jej nyní prodávala, protože potřebuje pro svou službu méně nápadný vůz,” uzavírá vrchní strážník Pavel Řehoř.