VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážníci z Bohdanče sloužili v Californii

California/L. Bohdaneč – V závěru minulého měsíce se vrátili dva strážníci Městské policie Lázně Bohdaneč (MPLB) z pracovního pobytu v USA.

16.11.2009 23
SDÍLEJ:

Hlídkový vůz California Highway Patrol se svým řidičem.Foto: Archiv MPLB

„V minulosti bylo již mnoho vysokých policejních funkcionářů na různých pracovních pobytech v USA, ale zpravidla jsme se nikde nedočetli a nedozvěděli žádné novinky, nebo jaké nové zkušenosti tam byly získány a jak se budou u nás využívat. Dolů do praxe se v podstatě nedostalo nic. Pobočka IPA (mezinárodní policejní asociace) je v České republice jen pro vyvolené z řad státní policie. My jsme tedy před několika lety navázali kontakty sami a nyní jsme mohli konečně realizovat i návštěvu. Přesto, že byla pracovní, náklady byly plně v soukromé režii strážníků, tedy vč. zaplacení letenky atd. A na celou akci jsme si vybrali v zaměstnání dovolenou. Ale stálo to za to!“, uvedl k pobytu v USA vrchní strážník Pavel Řehoř, který hned dodal, že ale např. náklady na ubytování a stravu ušetřili, neboť byli hosty a tedy se o ně starali Američané.

„Bydleli jsme v policejní rodině. Životní úroveň řadových strážníků je tak někde, jako v Česku žijí lepší podnikatelé. Rodinný patrový domek s více ložnicemi, tedy i pokojem pro hosty, více koupelen, velká kuchyň, jídelna, obývací pokoj, dětské pokoje, pracovna s posilovnou, velká garáž a v ní tři auta a motorka,“ popsal Řehoř domov seržanta detektiva Arthura Robertse a jeho manželky, strážníka Kirsten Robertsové. Arthur je u Mountain View Police Departmentu (Městská policie Mounatin View) již 23 let, Kisten je u sboru 15 let a nyní pracuje na částečný úvazek, protože vychovává děti.

V rámci pobytu strážníci MPLB navštívili mnoho policejních a hasičských stanic, absolvovali i několik výcviků, měli možnost seznámit se podrobně s technikou, výzbrojí, ale i výkonem služby na ulici, systémem směn či rozpočtem. „Byli jsme na výcviku na venkovní střelnici, kde jsme měli možnost cvičit ostrou střelbu za pohybu z pistole ale i útočné pušky M4, kterou je vybaven úplně každý hlídkový vůz. Náboje u nich nejsou problém, takže strážník střílí a střílí, tedy má možnost se to opravdu špičkově naučit. Byli jsme na unikátní video střelnici, kde vám promítají velmi realistickou modelovou situaci z policejního zásahu. Musíte reagovat a projekce zase reaguje na vás, tedy na vaši střelbu, takže pokud pachatele zasáhnete, padne na zem, pokud ho jen zraníte, tak to sice vidíte, ale on útočí dál. Je to velmi reálné a mimořádně přínosné pro výcvik do skutečné služby. Takovou střelnici má každé město a okres a strážníci všech policejních sborů v okrese na ní musí pravidelně cvičit. O výcvik se velmi zajímám a už jsem toho dost vyzkoušel, ale takto reálný výcvik jsem v ČR ještě nezažil. Američtí policisté nejsou žádní kovbojové a střílejí asi tak málo často jako policie v Česku, ale uvědomují si, že jejich práce znamená riziko situace, kdy bude muset zbraň použít, a proto se k tomu připravují a svými nadřízenými jsou k tomu přísně vedeni“, dodal Řehoř.

Za velmi přínosný označil i výcvik ve hmatech a chvatech. „V USA se počítá s tím, že řadový strážník nebude nikdy mistrem bojových umění a nebude mít dostatek síly a obratnosti k dokonalému ovládání některého bojového stylu. To je možné jen u zásahovek ve velkých městech, kde je výcvik hlavní náplní práce strážníků ve SWAT týmu. Proto se běžní strážníci a detektivové učí velmi jednoduché a nenáročné chvaty, které ale mají zdrcující účinnost. Také jde o chvaty, které jsou nenáročné na prostor, neboť zkušenosti ukazují, že k zákroku nejčastěji dochází v bytech, ve sklepech, na schodištích apod., tedy v místech, kde není prostor pro nějaké manévry.“

To, co se čeští strážníci od svých kolegů z Mountain View ve výcviku naučili, rozhodně neskončí jen ve vzpomínkách. „Minulý týden jsme už měli první několikahodinový výcvik v defenzivních taktikách a převezmeme i počet hodin výcviku za měsíc, a to nejen v sebeobraně. I když náš sbor cvičil hodně už v minulosti, viděli jsme nyní, že máme co dohánět“, nastínil bohdanečský vrchní strážník, jak zúročí získané zkušenosti.

Kromě střelby prošli strážníci i výcvikem v zastavování podezřelých aut, boji z blízka (hmaty a chvaty), ale měli možnost účastnit se i patroly ve vrtulníku. „Vrtulníková hlídka je zajištěna v okrese 24 hodin denně. Vrtulník je v pohotovosti na letišti a v případě potřeby okamžitě vzletí do vzduchu. Třikrát za den a jednou za noc obletí okres a provede asi hodinu a půl trvající patrolu. Leteckou službu zajišťuje 4 dny v týdnu úřad Sheriffa (okresní policie) a 3 dny v týdnu policejní oddělení San Jose (městská policie), což je největší město v okrese Santa Clara v Kaliforniii (nedaleko San Franciska).“

Systém tamní policie je prý pro uvažování našich politiků zcela nepochopitelný. „Základem všeho je Policie Department, tedy policie zřízená a financovaná městem. Ta řeší naprosto vše, od dopravních přestupků až po vraždy. V okrese pak působí i úřad šerifa, což je jakási okresní policie, ale není městským policiím nijak nadřazena. Městem pak projíždí i California Highway Patrol (státní policie), ale ani ta není nadřazena šerifovi či městským policejním šéfům. Je-li někde státní nebo národní park, pak tam hlídkují Rangers a ti dělají také vše od měření rychlosti až po zatýkání nebezpečných zločinců. Pravomoci všech policejních institucí jsou v podstatě stejné, liší se vlastně jen katastr jejich působnosti a kdo to financuje. Katastry ale nejsou dogma, tak jako v ČR,“ říká Pavel Řehoř.

„Nastane-li ale situace, že nějaká hlídka potřebuje pomoc, tak tam naprosto běžně vyjede hlídka městské policie sousedního města a zakročí. Jestliže Ranger pronásleduje někoho z parku, tak se na něj nalepí hlídky městských policií z okolí, hlídky šerifa i státní policie a v pronásledování pokračují třeba i přes několik okresů. Samozřejmě se ctí, že zásahu velí ten, kdo to celé zahájil, protože o tom ví nejvíc, bez ohledu na to, ve kterém okrese či státu nakonec dojde k zatčení. Pokud některá z federálních institucí operuje na území, které patří pod jurisdikci nějakého města či okresu nebo parku, tak to samozřejmě oznámí místnímu policejnímu oddělení a dojde-li k zatýkání, pak se ho účastní místní policie, nebo je jim to alespoň dodatečně ihned oznámeno a zpravidla si i zatčeného přebírají. Žádná rivalita, žádná nadřazenost a povýšenost, ale spolupráce vstřícnost a hlavně mimořádná pracovitost a snaha chytat ty špatné, ať už těžké zločince, tak narušitele veřejného pořádku, či neukázněné řidiče. A žádné přehlížení drobností či koukání se na druhou stranu nebo jiné projevy ulehčování si práce. Na tom je ale postavený celý systém v USA, tedy i ve výrobní sféře. Když pracuješ, tak se máš dobře, když pracuješ hodně, tak se máš ještě líp, když neděláš, tak tě sice vláda umřít hlady nenechá, ale rozhodně si nebudeš žít, jako ten, co dělá. A nikomu nemusíš závidět, že má víc, než ty, protože můžeš taky dělat tak moc jako on, a budeš mít taky hodně,“ okomentoval našemu Deníku Pavel Řehoř život ve Spojených státech a fungování policie.

„Navštívili jsme i mnoho hasičských stanic, sledovali výcvik hasičů, zjistili jsme, jak funguje zdravotnická záchranná služba, podrobně si prohlédli výbavu a techniku. Velkým překvapením byly ženy v řadách hasičů, protože hasičem se v USA rozumí u nás tzv.“mokrý hasič“, žádné hasiče-úředníky v uniformách tam neznají. Ve městě se 70tis.obyvateli je ve směně 22 hasičů rozmístěných na 5ti stanicích a s nimi velitel směny (Batalion Chief), který ale kromě administrativy také zajišťuje potřeby hasičů ve směně a k větším událostem vyjíždí na místo a přímo se účastní zásahu. Záchranku zajišťují také hasiči, když zkolabujete na ulici, tak přijede velký hasičský náklaďák, nebo žebřík a z něj vyskočí hasič-paramedik a ošetří vás. Paramedik může intubovat, podat léky, píchnout injekci, ale např. i zavést infuzi do holenní kosti pomocí speciální vrtačky, když nemůže napíchnout žílu, protože máte třeba popálenou kůži. Vzápětí dorazí sanitka, která buď patří taky hasičům, nebo v některých městech zdravotnické službě, tedy soukromé firmě, se kterou město uzavřelo smlouvu. Soukromá záchranka je ale rovnocenná s hasiči, opět není nikdo nikomu nadřazen, a paramedici soukromé firmy mají stejné kompetence jako hasiči-paramedici“.

Ve volných dnech měli bohdanečští strážníci možnost poznat i „cilvilní´ život v USA, navštívit několik měst v různých státech, národní parky, muzea či poznat život původních obyvatel Ameriky. „ Návštěva indiánské slavnosti Pow-Wow byla opravdu silným zážitkem“, ukončil vyprávění o cestě po USA Řehoř.

Vrchní strážník Městké policie Lázně Bohdaneč, Pavel Řehoř

Místo události:
16.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 9 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Pracovník/pracovnice úklidu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9000 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice. , Vymezeno pro OZP, Zkrácený pracovní úvazek ,nebo dohoda,úklid kanceláří ,doplňování hygienických potřeb..Nabízíme zkrácený pracovní úvazek 15 až 20 hodin / týden.(pracovní doba dle 16:00 -19:00hod.)., Nástup možný ihned.Hodinová mzda od 100,-Kč/hod. osobní ohodnocení ,příplatky, Nabízíme profesionální zaškolení, zázemí stabilní firmy,nástup možný ihned, Náplň práce:úklid kancelářských prostor ,WC,doplňování hygienického materiálu., Požadujeme :spolehlivost,zkušenosti s úklidem., , Zaměstnanecké výhody: Nabízíme profesionální zaškolení, zázemí stabilní firmy, zaměstnanecké výhody, ovlivnitelná složka mzdy,osobní přístup., Nástup možný ihned., , První kontakt telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Andílci s.r.o. - pracoviště, nábřeží Závodu míru, č.p. 2739, 530 02 Pardubice 2. Informace: Radovan Anděl, +420 724 003 122.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 000 Kč

Montážní dělníci elektronických zařízení Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 100. Poznámka: Místo výkonu práce Staré Čívice - U Panasonicu 266, Požadujeme dobrý zdravotní stav, manuální zručnost, trestní bezúhonnost. , Zaměstnanecké výhody: zajišťujeme ubytování. , Místo je vhodné pro absolventy. , První kontakt telefonicky (PO - PÁ 8:00 - 16:00), e-mailem nebo osobně - 17. listopadu 238, Pardubice.. Pracoviště: Wp xawax job s.r.o - pracoviště panasonic automotive systems czech, s.r.o., U Panasonicu, č.p. 266, 530 06 Pardubice 6. Informace: Jana Kalousková, +420 774 762 361.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 15 000 Kč

Pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti Lesní dělník/dělnice - pěstební činnosti. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Kladina - Sezemice. , První kontakt osobně.. Pracoviště: Kamenický s.r.o. - pracoviště, 533 04 Sezemice. Informace: Lubomír Kamenický, +420 776 888 021.

Služby - Služby Ostatní služby 23 000 Kč

Pracovníci odvozu a recyklace odpadů Mistr/ová třídící linky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Rybitví., Nástup možný IHNED. , Vedení provozu třídící linky druhotných surovin. Náplň práce je převážně (70%) manuálního charakteru (obsluha strojů VZV, JCB, Bobcat), kancelářská práce (vážení,vedení evidence,výkazy strojů,), Zaměstnanecké výhody: Stravenky,13. plat, 5 dní dovlené navíc,, První kontakt e-mailem - prosíme o zaslání životopisu.. Pracoviště: Třídící linka a překladiště odpadů, areál provozovny sk-eko pardubice, Veverkova, č.p. 1, 533 54 Rybitví. Informace: Jiří Motyčka, .


Ilustrační foto

Hokejbal: Přelouč předvedla na závěr výkony jako den a noc

Bohuslav Sobotka.
AKTUALIZOVÁNO
10

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

V pátek začíná výstava, která poradí kam na dovolenou

Pardubice – V pátek začíná v pardubickém centru Ideon dvoudenní výstava Region Propag věnovaná cestování a rodinné dovolené.

Sokolové si doma narovnali pokřivená záda...

Pardubice – Hurá na prázdniny! A letos si je pardubičtí florbalisté opravdu zaslouží. Vždyť poprvé v historii klubu postoupili do play off nejvyšší soutěže.

ON-LINE: Výbuch v chemičce zabil 6 lidí. Rafinérie provoz nezastavila

/FOTOGALERIE/ Při dnešním výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí, další dva zranění byli transportováni do nemocnice, jeden z nich letecky. Lidem v okolí chemičky žádné nebezpečí nehrozí. 

Kontrabasista a člen J.A.R. Robert Balzar hraje v Divadle 29

Pardubice – Divadlo 29 ve čtvrtek nabídne od 20 hodin koncert uskupení Robert Balzar Trio.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT