Až užitím střelné zbraně v krajní nouzi se musel v úterý po poledni bránit ve Chvaleticích strážník Městské policie Lázně Bohdaneč před útokem rozzuřené krávy. Mladá jalovice utekla z pastvy zemědělcům poté, co protrhla ohradník.

Strážníky na zvíře upozornila řidička, které jalovice přeběhla přes cestu za chvaletickou elektrárnou u odbočky na Řečany nad Labem. Na místo dorazili společně s hlídkou státní policie.

„Někteří řidiči na ni troubili. Zvíře, které se snažili nahánět lidé od majitele, už v té době bylo značně vystresované a rozbíhalo se proti některým řidičům, kteří vystoupili z vozů. Uzavřeli jsme silnici tak, aby ho chlapi z farmy mohli hnát tam, kam potřebují, protože odchytit se podle nich v té chvíli nedalo. Kráva už byla značně podrážděná," uvedl strážník Petr Čermák.

Jenže značně vystresovaná jalovice se začala chovat agresivně. Vypadalo to, jako kdyby snad měla španělské předky. Bohužel nápad zaútočit proti lidem se jí stal osudným.

Řádění jalovice u Chvaletic skončilo ve chvíli, kdy se začala vrhat proti lidem. Strážník v té chvíli použil služební zbraň.

„Najednou se proti honcům za sebou otočila a rozběhla se do nich. Ti na poslední chvíli uskočili zvířeti z cesty. Kráva jejich řadou proběhla a namířila si to přímo na nás. Kolega před ní ustoupil stranou a v té chvíli se zvíře otočilo a rozeběhlo proti mě. Stál jsem na kraji příkopu a když už byla těsně přede mnou a bylo jasné, že nehodlá zastavit ani uhnout, tak jsem na ni asi z metrové vzdálenosti a v krajní nouzi vystřelil," poznamenal Petr Čermák.

Strážník vzápětí skončil v příkopě. Padající kráva za ním. Ke štěstí strážníka mrtvé zvíře padlo stranou, nikoliv na něj. Zemědělci několik metráků vážící jalovici nakonec z příkopu museli vytahovat s pomocí traktoru.