Na novou střechu základní školy na zdejším náměstí byla včera instalována opravená věžička. Uvnitř čeká na budoucí generace překvapení – pouzdro se vzkazem.
„Tuba pojmula aktutální číslo bohdanečského Zpravodaje, informaci o stavu objektu školy, fotodokumentaci rekonstrukce, ale také třeba písanku a učebnici," přiblížila Lenka Křivská z odboru rozvoje města. Do historie se tak možná zapíše žák Matěj Novák, jehož sešit z matematiky z první třídy se také ve schránce ocitl, i se všemi jeho výpočty a pochvalnými razítky. „Jsem rád, že synův sešit takto putuje do budoucnosti," smál se včera Martin Novák, otec oceněného školáka. Dnes už je Matěj v páté třídě a škola ho stále baví. „Trochu zlobí, ale je to premiant," dodal otec.
Reliéfy známých tváří se ztratily
Oprava stropu třetího podlaží, krovu a střešního pláště školy už byla akutní a stála osm milionů korun. Uskutečnila se převážně během letních prázdnin.
Společně s novým vzkazem se do věžičky vrátilo také pouzdro z roku 1977, které bylo objeveno při opravě. Obsahovalo několik výtisků novin a informaci o zhotoviteli střešní krytiny.
Slavnostnímu umístění věžičky na střechu včera přihlížel i Miroslav Kysilka, který pouzdro společně s ředitelem školy před 38 lety na půdě budovy ukládal. „Ještě bych škole přál nový kabát. I s těmi okrasnými kamennými věžičkami na střeše a portrétními reliéfy významných osobností," poukázal Miroslav Kysilka na pět prázdných kruhů na fasádě školy, která byla vybudována již v roce 1896. Reliéfy významných osobností – Komenského, Jungmanna, Palackého a Riegra – se ztratily během oprav v padesátých letech minulého století. Pátý kruh patřil císařské orlici, která byla později nahrazena božím okem, i to se ztratilo.
„Putovaly tehdy do Prahy k restaurátorovi a ztratily se, nikdo o nich neví," přiblížila osud fasádních ozdob Lenka Křivská. Město již oslovilo restaurátory, rádo by slavné osobnosti na průčelí školy vrátilo. Nyní čeká na nabídky firem.
Teď je na řadě sportovní hala
Bohdanečská škola, kterou navštěvuje 370 dětí, má ale větší problém než jen fasádu. A to rozdělení prvního a druhého stupně do dvou budov, asi deset minut chůze od sebe.
První stupeň se učí Na Lužci. Organizačně je to velice náročné. Učitelé, kteří mají hodiny v obou budovách, musí trénovat běh nebo jezdit na kole, aby přesuny o přestávkách zvládli.
„Rekonstrukce střechy je velký skok pro město a malý pro školu, je to začátek dlouhé cesty. Škola je ve špatné kondici, s městem připravujeme další opravy. Můj cíl je postavit novou budovu u této historické, tak aby první stupeň byl spolu s druhým stupněm na jednom místě," popsal své představy ředitel školy Jan Ľuptovský. Soustředěním dětí do jednoho místa by se podle jeho slov zvýšila jejich bezpečnost, zlepšilo se využití kroužků a družiny.
Nejblíže realizaci je v současné době stavba sportovní haly. Ta by měla být „přimknuta" k jižní stěně již stojící nové jídelny v areálu za starou školou u náměstí. Tím by se vyřešil další problém, kterým je chybějící sportoviště pro žáky.
Pavlína Roztočilová