Byl letní podvečer, když střelec přes plot ukončil život kříženky Hedy. „Ještě došla domů a zemřela mi pod postelí. Bety musela jít na operaci, měla poraněné vnitřnosti a velmi trpěla. Nechápu, jak může být někdo takhle zlý,“ řekla Deníku Petra Matysová.

Její rodina žije úplně na konci uličky lemované rodinnými domy. Petra s partnerem se starají nejen o své psy, ale berou si z útulků i ty, kteří nemají příliš šancí na osvojení. Dočasná péče o ně vyžaduje hodně času a lásky, která dýchá z každého koutu domu.

„My máme samozřejmě na pachatele podezření, ale vše šetří v současné době policie, takže se k tomu konkrétněji vyjadřovat nemůžeme. Vše jsme na výslechu uvedli a nyní čekáme, kam se věci posunou dál. Ale upřímně - jde to velmi pomalu, očekávali jsme větší rychlost vyšetřování. V permanentním strachu a stresu žijeme už od srpna, je to velmi traumatizující,“ přiznala Petra Matysová.

Co pachateli vadilo?

Po úmrtí Hedy žije v domě pětice psů. Nejsou agresivní. Když před plotem, který je úplně poslední v řadě rodinných vil zastaví auto, tak zaštěkají, ale takových chvil je velmi málo. Psi spí v domě, takže v noci je ve čtvrti absolutní klid. Co tedy pachateli vadilo? Jde o náhodného střelce nebo úmysl někoho, kdo žije poblíž? To musí rozklíčovat jedině policie.

Nejpřetřásanější moment letošní Velké Pardubické, osudný skok přes Taxisův příkop
Zastavte jatka! Řeč je o Taxisově příkopu, který má další oběť. Ale i zastánce

„Paní zachraňuje pejsky z nevhodných podmínek, a tak ji věc způsobila silné trauma. Věc předala na policii, bojí se o život ostatních psů i celé rodiny. Trvá to už podle mého názoru dlouho. Jako bývalý strážník městské policie, který se snažil vždy usilovat o spravedlnost, této situaci nerozumím. Možná to někdo vnímá, jako že jde jen o blbého psa, tak proč se vzrušovat. Ale tady je v první řadě důležité chránit život a zdraví občanů, aby se v naší společnosti cítili bezpečně,“ zdůraznila předsedkyně Unie práv zvířat Diana Šlechtová.

Do vyšetřování ale zvenčí vidět není. Policie ústy tiskové mluvčí Dity Holečkové redakci Deníku potvrdila, že ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat. „Nyní probíhá prověřování. Mimo jiné policisté nařídili pitvu psa a budeme čekat na vyhotovení znaleckého posudku,“ uvedla Holečková.

Laserová show promítaná na Dům hudby.
VIDEO: Laserová show za 300 tisíc? Byl to propadák, nadávají Pardubáci

Starosta městského obvodu Petr Králíček o případu ví. „Žádnou oficiální informaci jsme neobdrželi. Po jejím obdržení stanovisko sdělím,“ řekl Deníku.

Petra Matysová s partnerem si přejí, aby byl tento zlý čin co nejrychleji uzavřen a viník byl za smrt a těžké zranění obou psů přísně potrestán. „To, co se nám stalo, nikomu nepřejeme zažít. Chceme chodit volně po zahradě a neohlížet se stále, zda na nás někdo nemíří,“ zdůrazňují.