Ze soboty na neděli jsme posunuli hodinovou ručičku o hodinu zpět. Skončil tím letní čas. Nyní se s touto změnou vyrovnáváme. Každý po svém.

„První dva, tři dny mám pocit, že si ráno o hodinu déle pospím, ale pak se to srovná. A už o změně nevím," svěřila se Miroslava Mániková z Pardubic. Přiznává, že na jaře, kdy letní čas začíná a ručička se posunuje naopak o hodinu dopředu, jí přechod a hlavně ranní vstávání dělá větší problémy než nyní.

Deprese, změny nálad i více nehod

„Jsem v tuto dobu unavenější, ale bude to spíše podzimem. Mám ráda slunce, a to mi teď chybí," svěřila se vedoucí učitelka Mateřské školy Zvoneček v Pardubicích Ivana Kolaříková. Na dětech ve třídě větší známky únavy a rozhození denního rytmu po změnách času nepozoruje.

„V pondělí bývají unavenější. Ale to se po víkendech stává pravidelně, že po obědě usínají. Jinak mají energie stále na rozdávání," dodala se smíchem učitelka.

Přestože Pardubickým deníkem oslovení lidé na sobě větší problémy se změnou nepozorují, odpůrci letního času varují: Střídání času prokazatelně škodí zdraví dětí i dospělých. Způsobuje deprese, změny nálad i větší nehodovost na silnicích. Škodí také hospodářským zvířatům.

„Střídání času je hlavně nesmyslný přežitek," řekl včera senátor a dříve i radní Pardubického kraje Petr Šilar, zakladatel iniciativy For only one time (Pro pouze jeden čas).

Cílem letního času je úspora elektrické energie, která by byla jinak potřeba pro večerní osvětlení. Důvodem je, že většina lidí je aktivnější večer po západu slunce než ráno před jeho východem.
S letním časem začalo lidstvo poprvé koketovat za první světové války.

Nyní se používá, až na pár výjimek, jako je například Island a Bělorusko, ve státech Evropy, a také na většině území Severní Ameriky.

„Uvedené ekonomické důvody se však ukázaly jako zcela mylné. Naopak posunování hodin narušuje organizaci práce v mnoha odvětvích po celé Evropě," dodal Petr Šilar.

Jeho iniciativa začala v těchto dnech šířit petici pro zrušení střídání času. „Je to naprosto zbytečné nařízení. Proti hlouposti je třeba bojovat a vydržet," poznamenal senátor Petr Šilar.

Pardubický psycholog a homeopat Marek Vít souhlasí s názorem, že u citlivých jedinců může změna času způsobit problémy. „Je to velká změna biorytmu. Člověk jindy vstává, jí, chodí spát a tělesné je s psychickým úzce svázáno," vysvětlil Marek Vít.
I podle jeho názoru ekonomické důvody pro střídání času pominuly a z hlediska lidského zdraví by zrušení tohoto nařízení mohlo jen prospět.

Pro pouze jeden čas letos i v Bruselu

Senátor Petr Šilar bojuje za zrušení letního času již několik let. Letos s iniciativou For only one time prorazil i do Bruselu a se svým příspěvkem za zrušení letního času vystoupil na půdě Evropského parlamentu.

„Problémem většiny populace je narušený stav běžného ranního vstávání, které je, především při změně času v jarním období, násilně vynucováno jakýmsi nařízením. Přestože se už dlouho ví, že toto nařízení je naprosto zbytečné, není doposud možné ho jednoduše zrušit," poznamenal senátor. Právě zahájená petice je určena Parlamentu České republiky.