V pondělí byl v Aule Arnošta z Pardubic oficiálně slavnostně uveden do funkce staronový rektor pardubické univerzity Miroslav Ludwig, jenž na tomto postu vystřídal Jiřího Málka.

„Je to velká výzva, kterou stojí za to absolvovat a která se neodmítá,“ řekl staronový rektor Miroslav Ludwig, jenž v čele univerzity stál již ve dvou tříletých funkčních obdobích v letech 2000 až 2006.

„Myslím, že škole mám ještě co nabídnout. Současná doba není úplně jednoduchá, ale je plná šancí, které se dají nebo nedají využít,“ poznamenal Miroslav Ludwig.

„S mým předchůdcem ve funkci, panem profesorem Málkem, mezi sebou nemáme žádný problém, náš vztah by se dal charakterizovat jako přátelství,“ konstatoval rektor pardubické univerzity Miroslav Ludwig.

„Chováme k sobě vzájemnou úctu, důvěru, vyznáváme stejný žebříček hodnot, jeden druhého si vážíme. Možná byla určitá doba, kdy si někteří lidé mysleli, že by se jim mohlo podařit vrazit mezi nás nějaký klín, ale nebyl k tomu žádný důvod,“ sdělil rektor.

„Známe se opravdu velmi dlouho, před mnoha lety jsme pracovali ve společné laboratoři, a tak jsem respektoval jeho rozhodnutí dál nesetrvávat ve vysokých univerzitních funkcích a věnovat se naplno badatelské činnosti. Obě tyto věci se nějaký čas dají skloubit, ale po určité době může mít člověk pocit, že mu v badatelské činnosti začíná ujíždět vlak. A to myslím, že byl i případ profesora Málka, který na univerzitě patří mezi ty, co dosahují jedněch z nejlepších vědeckých výkonů. Je to člověk, který na renomovaných zahraničních univerzitách strávil možná vůbec nejdelší čas ze všech našich pedagogů a má spoustu zajímavých mezinárodních kontaktů, například v Japonsku. Tam hned 1. března odjíždí a věřím, že zde načerpá mnoho nových impulzů,“ pravil Miroslav Ludwig, který včera svého předchůdce ocenil Medailí za zásluhy o Univerzitu Pardubice, konkrétně za podíl na jejím rozvoji a za tvůrčí vědecké aktivity v oblasti chemie pevných látek.

„To, že nebudu dál pokračovat ve vysokých univerzitních funkcích, bylo čistě mým rozhodnutím, které jsem dlouhodobě plánoval. Člověku se neodchází úplně lehce. Určitý malý smutek tu samozřejmě je, ale zároveň také jistá úleva,“ přiznal dnes již bývalý rektor Jiří Málek.

„S mým nástupcem Miroslavem Ludwigem máme velmi dobré vztahy, vždyť jsme spolupracovali deset let. Přeji mu jen to nejlepší do jeho dalšího působení. Jsem přesvědčen o tom, že univerzita bude v dobrých rukách. Budu–li mít možnost, budu se v některých záležitostech snažit být nápomocen, ale už nechci být angažován ve vrcholovém vedení,“ zdůraznil.

„Nekončím však ve všech funkcích. Jsem v poradním sboru ministryně pro reformu terciálního vzdělávání, zatím jsem i členem Rady vlády pro výzkum a vývoj. Chtěl jsem mít trochu více času na pedagogickou a vědeckou práci, abych se mohl věnovat svým studentům a zahraničním kontaktům. Také bych měl rád více času na rodinu, kterou jsem možná v posledních deseti letech trošku zanedbával. Nyní bych jí to chtěl vrátit,“ podotkl Málek.

„Po tříměsíční stáži v Japonsku plánuji tvůrčí volno, které hodlám věnovat sepsáním vědecké publikace nebo menší knížky,“ dodal.