Vraťme se do minulosti. Psal se 6. prosinec roku 2004 a Welsch v dresu Clevelandu Cavaliers stanovil 24 body nové české maximum v NBA. Ani on tehdy netušil, že to je na více jak příštích třináct let.

„Tak o tom jsem nikdy nepřemýšlel. Ale pokud mám odpovědět, tak jsem čekal, že by mohl padnout dřív,“ přemítá Jiří Welsch.
Na mysli má fakt, že v zámoří pak strávil ještě sezonu a půl. A potom ho následovali Jan Veselý s Tomášem Satoranským. I když druhý jmenovaný dostává daleko větší příležitosti až v této sezoně.

Právě Tomáš Satoranský, šestadvacetiletý rozehrávač Washingtonu Wizards, bývalého kapitána českého národního týmu z čela historických tabulek vymazal. Stalo se tak na palubovce Chicago Bulls, když k výhře svého týmu přispěl 26 body.

„Rekordy jsou od toho, aby se překonávaly. Nevěnoval jsem tomu takovou pozornost, ale když jsem si to ráno přečetl, tak tam bylo jedno procento ve smyslu: A sakra, už nejsem rekordman a 99 %, že mu to přeji. Navíc, když se to podařilo právě Tomášovi,“ potěšilo Welsche, neboť oba hráče pojí velké přátelství.