Puškař Miloš Skrbek předváděl vývoj palných zbraní ze 16. a 17. století, a to i se střeleckými ukázkami. Lidé měli možnost zhlédnout zbraně, které se na místním zámku v minulosti používaly a na vlastní kůži si je mohli vyzkoušet.

„Návštěvníci mohou vidět zbraně, mohou si vzít na sebe brnění nebo makety starých ručnic či hákovnic a vyvrcholením bude střílení s těchto zbraní,“ řekl Jan Tetřev, historik Východočeského muzea v Pardubicích.

Na akci vystoupila i šermířská skupina Abacca, která na nádvoří zámku nadchla nejednoho diváka humorným divadelním představením, ve kterém nechyběly ani ukázky šermířských soubojů. Divadelní hra zavedla diváky do dob, kdy ve Francii vládl Ludvík XV a seznámila je s příběhem o mladíkovi jménem Fanfán, jenž byl nenapravitelným snílkem a o jeho dobrodružné cestě za štěstím.

Město se chystá vybudovat azylový dům pro muže, doplněný o nízkoprahové denní centrum, ordinaci pro osoby bez přístřeší a noclehárnu pro muže a ženy. Toto centrum má vzniknout v ulici Na Staré poště, kde dnes dvě z těchto služeb fungují.
V Pardubicích přibývá bezdomovců. Město pro ně postaví azylový dům z kontejnerů

„Celé představení bylo fajn, ale nejvíc se mi líbila ta děla, i když mi z nich trochu zalehlo v uších. Nic naplat, pro nic za nic se neříká rána jako z děla,“ řekl s úsměvem pan Marek z Hlinska. i nejmladší si zase v dílnách vyrobili vlastní hrad nebo tančící princeznu a vyzkoušeli si i opičí dráhu. Zároveň se seznámili s prací mečíře, puškaře, platnéře i s výrobou koženého zboží.

Záštitu nad akcí převzal náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. „Střílení se na valech koná posedmé a je volně přístupné. Impulsem nové tradici byla vernisáž dvou replik pernštejnských varhanových děl,“ připomíná Línek .Celou akci uzavřela slavnostní salva z pernštejnských kanonů, a to na počest 475. výročí od úmrtí Jana Pernštejna.