Na sjezdovkách jezdí 83 procent českých lyžařů pod vlivem alkoholu, více než třetina vypije přes den dvě až tři skleničky lihovin. Dvě třetiny lyžařů na horách neřeší ani zbytkový alkohol po ránu, takže zcela střízlivé lyžaře či snowboardisty potkáte jen stěží. A když už, budou to spíše ženy. Češi si tak podle ankety jedné z pojišťoven neuvědomují negativní dopady alkoholu nejen na jejich smysly, ale také na celkovou bezpečnost na sjezdovce.

Naprostá většina lyžařů se při svých cestách za sněhem chová zodpovědně v otázce pojištění. Na výjezd do zahraničí se devět z deseti klientů pojistí, a pokud jedou za zimními sporty, sjednávají si většinou i doplňková připojištění.

Na co však už milovníci sjezdování bohužel nemyslí, je vliv alkoholu. Málokdo si uvědomuje, že prodlužuje reakční časy, zhoršuje rovnováhu a vede ke ztrátě kritického úsudku. Podnapilý lyžař tak ohrožuje nejen sám sebe, ale také ostatní lyžaře a snowboardisty. V zahraničí bývá běžnou praxí, že střety a zranění na sjezdovce šetří místní policie, která právě vliv alkoholu zkoumá, a pokud se prokáže jeho přítomnost v krvi, má to také přímý vliv na plnění pojišťovny.

Anketa pojišťovny ukázala, že alkoholu se při lyžování úplně vyhýbá pouze každý šestý. Jsou to však hlavně ženy (28 procent), mezi muži je to vzácnost (pouze sedm procent). Nejoblíbenějším alkoholickým nápojem je svařené víno, které pije na sjezdovce šestatřicet procent lyžařů a snowboardistů. Muži dávají častěji než ženy přednost pivu, které si dá každý čtvrtý. Výrazně více vypijí také tvrdého alkoholu, který konzumuje víc než třetina mužů, oproti 18 procentům žen. Sedm z deseti lyžařů popíjí proto, aby se zahřáli. Každý pátý tvrdí, že k horám prostě alkohol patří, a šestina Čechů má prý pod vlivem větší požitek z jízdy.

Nelichotivý obrázek vztahu Čechů k alkoholu umocňuje patnáct procent sjezdařů, kteří jsou přesvědčeni, že zbytkový alkohol po večerním veselí nemá na jejich lyžařské schopnosti vliv. A více než padesát procent lyžařů si hladinu alkoholu po ránu vůbec nehlídá. Podobně to mají ovšem i Britové. Podle průzkumu anglické pojišťovny vyráží jeden ze čtyř Britů nevědomky na svah v podnapilém stavu. Vliv večerního opíjení na lyžařské schopnosti si totiž tři čtvrtiny lyžařů či snowboardistů nepřipouští.

Oproti přesvědčení a chování většiny je alkohol na sjezdovce nebezpečný. Pro ty, kteří nechtějí na svahu riskovat zdraví svoje ani ostatních, připravila pojišťovna některá doporučení:

Chystáte-li se pít, nespěchejte. Čím rychleji pijete, tím rychleji roste koncentrace alkoholu v krvi.

Když už se večer opijete a ráno vám nebude zrovna nejlépe, nechoďte rovnou na svah. Dejte alkoholu čas, aby se dostal pryč z vašeho těla, a vyrazte na lyže až po obědě.

Dávejte pozor, co jíte. Vydatné jídlo odbourávání alkoholu zpomalí, v některých případech i třikrát. Mýtus, že vám jídlo pomůže vystřízlivět, je falešný.

Nemyslete si, že „vám čerstvý vzduch vyčistí hlavu“ – nevyčistí. Nízké teploty nemají na absorpci alkoholu vůbec žádný vliv.

Pořiďte si kapesní alkohol tester (jsou levné a všude k dostání) a přibalte si jej na hory s sebou, abyste věděli, kdy můžete bezpečně na sjezdovku.