Pokácené kmeny stromů budou ponechány na místě, jelikož tak dojde k jejich zetlení. Tudíž se stanou přirozeným prostředím pro život živočichů. Dřevorubci dané kmeny označují pomocí spreje a instalují v daném prostoru informační cedule.

„Jedná se o rozlámané topoly a polosuché nebo suché vejmutovky, takže je kácíme z důvodu zabezpečení bezpečnosti provozu na přilehlé komunikaci. Obecně topol má křehké dřevo a dochází zejména u velkých jedinců k samovolnému odlamování větví, nejen při silném větru, ale i za běžných klimatických podmínek. Těžbu máme naplánovanou na dva dny, počasí dřevorubcům přeje, řekl Deníku organizátor těžby dřeva v Dašické.

Pardubák Petr Jan Juračka neustále cestuje po světě, odkud vozí neskutečné snímky a záběry.
Pardubický fotograf Juračka má fotku na titulce National Geographic

Práce jsou prováděny za spolupráce městské policie, která zde dle potřeby občasně zastavuje dopravu, tak aby celé kácení proběhlo bezpečně i pro účastníky silničního provozu. Práce mají být ukončeny během úterka. Dřevorubci se tu vypořádávají s asi dvacítkou rizikových stromů.

„Těžba byla provedena z důvodu bezpečnosti podél silnice, jelikož topoly byly opravdu v havarijním stavu a mohly kdykoliv nekontrolovatelně spadnout do vozovky. V minulosti se tu prováděla takzvaná nahodilá těžba, kde docházelo k odstranění souší, vývratů a dále jinak poškozených stromů“, sdělil správce městských lesů Pardubice Karel Linhart.

Mohlo by vás zajímat: Zámecké valy se na několik měsíců proměnily ve světelný park

Zdroj: Deník/Nikola Čížková