Větrná tromba, která se v úterý odpoledne prohnala Starými Čívicemi, si nevyžádala žádné zranění obyvatel této městské části nebo zaměstnanců podniků sídlících v průmyslové zóně, poškodila však řadu budov a lámala stromy.
Na místo ihned po nahlášení události vyjeli profesionální hasiči z Pardubic a Přelouče.
Hasiči hned odpojili přívod plynu do haly
„Při příjezdu hasičů na místo bylo zjištěno, že se zřítila celá střecha objektu o velikosti 50 x 70 metrů. Okamžitě byl odpojen přívod plynu do haly. Hasiči spolu s mistry firmy zjišťovali pomocí evidence, zda někdo ze zaměstnanců nezůstal pod zřícenými troskami střechy. Poté přiletěl i vrtulník letecké záchranné služby a několik vozidel zdravotnické záchranné služby. Provedeným průzkumem bylo zjištěno, že se uvnitř budovy nikdo nenachází a všech 122 zaměstnanců stačilo objekt včas opustit. Na místo události byl vyslán statik, který měl za úkol posoudit objekt a případně rozhodnout o jeho uzavření,“ sdělila tisková mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.
Stržená střecha firemní haly není jedinou zkázou po možném tornádu. Profesionální, ale i dobrovolní hasiči zasahovali u dalších nejméně deseti událostí spojených se silnou bouřkou. Ve Starých Jesenčanech bylo poškozeno přibližně šest střech domů.
V Mikulovicích, Blatu i Hroubovicích hasiči pomáhali s odstraňováním následků tornáda, když na několika domech byla poničena střešní krytina. „Hasiči pomocí motorových pil rozřezávali i popadané stromy, které bránily plynulému silničnímu provozu, a to hned na několika místech v kraji – mezi Štěpánovem a Luží, mezi Brdem a Hlubokou, Borem u Skutče a Novými Hrady. Silný vítr poškodil i stromy na silnici z Horního Újezdu směrem na Sebranice. Tady popadaly stromy, ale také byly zpřetrhány dráty elektrického napětí,“ dodala Horáková.
Do zřejmě nejpostiženější oblasti – Starých Čívic – okamžitě vyrazili i zástupci města a městské policie.
„Monitorovali situaci a pomáhali občanům s řešením následků řádění větru,“ uvedl tiskový mluvčí pardubické radnice Ondřej Tušl.
Z rodinných domů utrpěly největší škody ty, které stojí podél hlavního průtahu směrem na Prahu. Vítr jim odnesl střechy, další škody způsobily popadané stromy.
„Bezprostředně po prohlídce následků vichru jsem obvolala několik firem, které okamžitě přislíbily ještě během úterka dodat plachty na provizorní zastřešení poškozených domů. Občanů jsme poskytli i kontakty na statiky, kteří musí prověřit stav zasažených budov,“ přiblížila aktivitu města primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.
Jisté je, že posudek statika budou potřebovat také budovy v místní průmyslové zóně. Zde největší škody utrpěl objekt firmy Jtekt, který přišel téměř o celou plechovou střechu. Škody však utrpěly i další průmyslové objekty.
Občanům pomáhají také strážníci
Postiženým občanům výrazně pomáhá městská policie. Její příslušníci obešli všechny majitele poškozených domů s nabídkou náhradního ubytování. Speciální jednotka prořezávala popadané stromy a odklízela kusy poničených střech.
Magistrát už také kontaktoval několik stavebních firem. Jejich zástupci přislíbili, že vyrazí do Starých Čívic a zdejším občanům vyjdou maximálně vstříc tak, aby jejich domy byly opět co nejrychleji v obyvatelném stavu.
Kdo by si během příštích dní nevěděl rady s řešením vzniklé situace, může se s prosbou o radu či pomoc obracet na operační středisko Městské policie Pardubice (telefon 466 859 220) nebo na oddělení krizového řízení Magistrátu města Pardubic – Václava Vyšatu (telefon 466 512 142).
Tornádo, které poničilo Staré Čívice u Pardubic, bylo podle meteorologů mnohem slabší než to před třemi lety na Chrudimsku.
Nad Starými Čívicemi se v úterý skutečně přehnalo tornádo, potvrdili včera meteorologové. Podobný úkaz byl následně zaznamenán i v pruhu, který pokračoval nad Mikulovice až po Hroubovice u Luže. Tady však už vzdušný vír nenapáchal takové škody.
Ve Starých Čívicích, místní části Pardubic, vítr v úterý těsně po 17. hodině poškodil deset až 15 střech rodinných domů a objekty dvou firem v průmyslové zóně. Tornádo srolovalo střechu výrobní haly, kusy plechů poničily auta, vítr bral i celé stromy s kořeny. Zaměstnancům firem, kterým ulétla střecha nad hlavou, i lidem v okolí se zázrakem nic nestalo.
„V Čívicích bylo skutečně tornádo a jak jsem si prohlédla jeho následky, poměrně silné, ve Fujitově stupnici odpovídá F1 až F2,“ řekla Stanislava Kliegrová z hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Síly tornáda, které se skoro na den přesně před třemi lety přehnalo nad Chrudimskem a jež patřilo mezi největší v Česku za několik posledních desetiletí, však zdaleka nedosáhlo.
Vzdušné víry, které byly po úderu v Čívicích posléze zaznamenány jižně od Pardubic a na Chrudimsku, už podle Kliegrové tornáda nejspíš nebyla. „K takové klasifikaci chybí očitá svědectví, vír by se musel dotknout země a páchat zde škody. Tady se ale jednalo spíše jen o takzvané tromby,“ dodala Kliegrová.
Taková tromba se 8. června objevila také u Podhořan u Heřmanova Městce, vloni v září pak u Červeného Kostelce, prokazatelné tornádo rovněž v květnu 2010 nad Horními Ředicemi na Pardubicku, v červenci 2007 pak na okraji Trutnova. Experti však odmítají, že by podobného řádění živlů přibývalo. „Tornáda nejsou u nás historicky nic nového, jen se o tom teď díky dostupnosti informací víc mluví,“ uvedl Jan Drahokoupil ze serveru bourky.com.
A jak se vůbec zachovat v případě blížícího se tornáda? Jeho výskyt totiž nelze nijak předvídat.
Pokud sedíme v autě, je lepší ujet stranou od postupu. Pokud nás tornádo zastihne v krajině bez možnosti úkrytu, je dobré si lehnout někam do příkopu. Nejhorším místem je v takovém případě les…
Fujitova stupnice síly tornád
F0 – rychlost do 117 km/h, lehké škody - spadlé komíny, zlámané větve
F1 - 117 až 180 km/h, mírné škody - strhává střešní tašky, vytlačuje auta
F2 - rychlost 180 až 252 km/h, značné škody - strhává střechy, převrací vagony, vyvrací a láme vzrostlé stromy
F3 - rychlost 252 až 332 km/h, vážné škody - ničí střechy i zdi domů, většina stromů v lesích je vyvrácena, těžká auta jsou zdvihána ze země a odvrhávána
F4 - rychlost 332 až 418 km/h, zničující škody - srovnává se zemí dobře postavené domy, stavby se slabými základy odnáší
F5 - rychlost 418 až 511 km/h, ohromující škody - silné konstrukce domů jsou srovnávány se zemí a odnášeny, projektily velikosti automobilu poletují vzduchem a jsou odmršťovány do vzdálenosti přesahující 100 metrů.
Nejničivější tornádo, které se v posledních několika desetiletích objevilo ve východních Čechách, se 25. června 2008 přehnalo v deset kilometrů dlouhém a několik desítek metrů širokém pásmu. Strhávalo střechy a ve výšce kolem tří až pěti metrů vysloveně „posekalo“ vzrostlý les, jinde stromy vyvracelo i s kořeny. Ve Fujitově klasifikaci bylo označeno stupněm F2.
(kim, red)