Práce začaly na konci loňského roku. Les, který na jedné straně sousedí se Slovany a Dubinou a na druhé se Spojilem, byl očištěn od náletových dřevin a podrostů podél cest, rekonstrukce se dočkal také trubní propustek mostku.

Studánecký les, který má rozlohu zhruba 8,8 hektaru, byl do nedávna protkán sítí pouze vyšlapaných či vyježděných stezek. Ty byly upraveny tak, aby je mohli návštěvníci každodenně využívat pro svůj aktivní odpočinek.

„Úpravy mají nejen rekreační význam, ale mají také přispět k ozdravení lesa. Za deštivého počasí a v zimním období jsou vyšlapané stezky špatně schůdné, což vede ke zbytečnému zvětšování vyšlapaných ploch a tím i k poškozování kořenového systému," řekl vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča.

Dnes les křižuje zhruba 1100 metrů upravených cest. Na místě vyšlapaných tras vznikly tři přírodní stezky kryté štěrkem a šotolinou. „Podél upravených cest byl doplněn mobiliář, přibyly koše na odpadky i psí exkrementy a stojany na kola. Na třech místech byly instalovány stoly s lavičkami," dodal Míča.

ORIENTAČNÍ BĚH
Klub orientačních běžců OK Lokomotiva Pardubice zde vyznačil takzvaný areál pevných kontrol pro orientační běh s 23 stanovišti. Doplnil ho podrobnou mapou pro orientační běžce, na níž jsou vyznačeny tři různě obtížné trasy. Na počátku roku byl ve Studáneckém lese instalován také mobiliář, jehož součástí je vedle laviček, stolů či označníků cest také lesní altán sloužící k příležitostnému odpočinku a setkávání návštěvníků lesa. V budoucnu budou následovat další tři etapy regenerace.