„Dnes se poptávají a nabízejí služby různého charakteru. To už patří k době i k volnosti internetu. Na něj může každý vyvěsit, co chce. Otázka spíše zní, zdali je tato anonce myšlena jen z recese, či zda se skutečně jedná o výkřik zoufalého studenta,“ říká mluvčí pardubické univerzity Valerie Wágnerová.

O tom, že by takový podvod byl možný, však pochybuje. „Máme kontrolní mechanismy, které takovému jednání brání. U osobní zkoušky taková možnost skutečně nepřichází v úvahu, stejně jako u písemných testů. Už jen proto, že studenti s profesory se vzájemně znají. To samé platí i u písemných testů ve velkých aulách. Ve všech případech je totiž podle studentského průkazu či indexu kontrolována zkoušejícím totožnost přítomného studenta. Za posledních deset let jsme se ale s případem, že by zkoušku složil něčí záskok, nesetkali,“ vysvětluje Valerie Wágnerová.

Jiný názor mají někteří studenti. „Dost pochybuji, že by si u zkoušky nevšimli, že tam vlastně nejsem já,“ směje se studentka Jana a dodává, že o něčem podobném ani neuvažovala. „Proč? Tohle by mi přišlo hodně nefér. Neříkám, že sem tam někdo nepoužije malý tahák při testu, ale u zkoušky ne. Když náhodou něco nedopadne, jsou tu přece opravné termíny,“ dodává.