Taková slova se dnes v poledne rozléhala kampusem Univerzity Pardubice. Studenti i zaměstnanci se připojili k celostátní stávce Vyjdi ven. Symbolicky se sešli u Lavičky Václava Havla.

„Myslím si, že je k zamyšlení jak to, že v demokratickém státě může čistky dělat vláda, která nezískala důvěru. Přísluší prezidentovi, aby ve svém inauguračním projevu degradoval veřejnoprávní médium? Jsem ráda, že proti tomu ještě mohu svobodně vystoupit. Jsme tu proto, abychom ukázali politickým činitelům, že tohle není pouze stát Andreje Babiše a Miloše Zemana, je to především náš stát a my za něj budeme bojovat,“ prohlásila organizátorka akce Anna Křížková.

Studenty přímo na místě podpořila i pardubická disidentka a signatářka Charty 77 Jarmila Stibicová. „Připojuji se k požadavkům. Je ale potřeba si uvědomit, že to nekončí tím, že se svolá jedno shromáždění, je potřeba reagovat na nemalou skupinu voličů prezidenta Miloše Zemana a diskutovat s ní,“ upozornila Stibicová.

Po chartistce následovala řada dalších řečníků, kteří předčítali z děl Tomáše Garrigua Masaryka, Václava Havla a Karla Čapka.

„Doufám, že se nenecháte zastrašit sprostotami a hnusem z Hradu. Měli bychom ctít to, co řekl pan Havel – že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí,“ uzavřela Křížková a vysloužila si dlouhý potlesk doprovázený pískotem.

Stávku podpořili i zaměstnanci Východočeského divadla. „Pana Zemana jsem nevolila, některé jeho projevy mi nepřijdou lidsky v pořádku. Jestli tím, že se k této akci připojíme, můžeme přispět k tomu, abychom k sobě byli laskavější a hodnější, tak proč to neudělat,“ uvedla oblíbená herečka Martina Sikorová.