Sedmnáctiletá Zuzana Pavlíková z Pardubich je sice teprve středoškolská studentka, ale už si vyzkoušela práci administrativní síly, prodavačky a letos si možná troufne i na pozici recepční v penzionu. Přivydělává si totiž pravidelně na brigádách.

Zuzana: Práci si hledám na internetu

„Když studenti chtějí, práci v Pardubicích seženou. Hodně nabírají brigádníky třeba obchodní retězce,“ říká studentka, která už v době prázdnin a svého volna vkládala data do počítače, ale také prodávala uzeninu.

Za práci obyčejně dostává kolem padesáti až sedmdesáti korun za hodinu. Zaměstnání si hledá prostřednictvím internetu.
Brigádníci už jsou pro řadu firem nepostradatelní nejen kvůli čerpání dovolených. Často se jim nedostává kvalifikovaných pracovníků, a to celoročně, nejen v létě.

„Na českém trhu práce panuje napjatá situace, firmy mají problémy s hledáním odpovídajících zaměstnanců. Řeší to, aspoň dočasně, právě najímáním brigádníků,“ tvrdí ekonomka Markéta Šichtářová.

Zaměstnávání brigádníků má ale také tu výhodu, že se zaměstnavatel nemusí starat o zdravotní pojištění, které za studenty vždy platí stát.
Jejich platy jsou navíc podstatně nižší než mzdy stálých zaměstnanců, najmout brigádníka je tedy po všech stránkách levnější.
Pracovat při studiu sice může být náročné, ale z hlediska daní z příjmů se to určitě vyplatí. Student si totiž může kromě slevy na dani na poplatníka odečíst ještě slevu na studenta, která na rok 2008 činí 4020 Kč.

Nevýhoda? Příliš dlouhé zaučování

Nevýhodou by pro firmy, ale i pro pracovníka mohla být krátká doba brigády. Například za měsíc se student stačí naučit jen základní úkony, nemůže tedy vykonávat žádnou důležitější a náročnější práci.

Nejčastější právní formou vykonávání brigád je dohoda o provedení práce.
Využívá se, pokud doba práce nepřesáhne sto padesát hodin. Může být domluvena písemně i ústně.
Nejvýhodnější je i z toho důvodu, že zaměstnavatel ani brigádník neplatí nejen zdravotní, ale ani sociální pojištění.

Někteří pracují i zadarmo. A rádi

Existují však mladí lidé, kteří o prázdninách oželí výdělek a vydají se pracovat zadarmo. Například pokud se připojí k prázdninám s hnutím Brontosaurus.

Jeho tábory jsou plné dobrovolnické práce. Účastníci opravují hrady, starají se o údržbu areálů významných památek, budují naučné stezky, kosí orchidejové louky, obnovují studánky a jinak pomáhají životnímu prostředí i lidem.

„Lidé by měli odjíždět z akce s přesvědčením, že starat se o svoje okolí může být zábavné a přínosné pro všechny,“ říká jedna z organizátorek Adéla Kulštrunková.