Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti 'obchodky' se bouří proti přestěhování školy

Pardubice - Studentky sepsaly dopis hejtmanovi, kde protestují proti přesunu do budovy „Mozarťáku“.

26.6.2010 2
SDÍLEJ:

Proti stěhování školy se studenti pardubické obchodky ohradili v dopise hejtmanoviFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Studenti obchodní akademie se bouří. Podle koncepce, kterou v minulých dnech představila krajská radní zodpovědná za školství, Jana Pernicová, by se totiž Obchodní akademie ve Štefánikově ulici měla přesouvat do budovy Gymnázia Mozartova, kterou opouští základní škola. S tím však její studenti nesouhlasí.

Včera vytvořila skupina čtyř studentek akademie dopis adresovaný hejtmanovi Radku Martínkovi, kde se k návrhu přesunu školy nesouhlasně vyjadřují.

Proč se o reformě dozvídáme až teď?

„Na této reformě se dlouho pracovalo. Koncepce má za cíl stabilizovat krajské školství až do roku 2018,“ řekl k možným změnám v kraji, které počítají se slučováním či přesouváním některých škol, Radko Martínek.

„Informace o chystaných změnách ve středním školství nás velice znepokojila. Obzláště nás překvapilo, proč se o této ,dlouho připravované reformě’, dozvídáme až nyní, v závěru školního roku,“ uvedla jedna ze studentek Andrea Němcová.

„Se zveřejněným návrhem nesouhlasíme zejména kvůli dlouhodobé tradici škol s obchodním zaměřením v budově ve Štefánikově ulici, stále vynikající úrovni výuky, dobré dostupnosti školy či modernímu technickému zázemí,“ sdělila studentka akademie Barbora Říhová.

„Dalším důvodem je zcela jistě nevýhodná investice do zastaralé a nevyhovující budovy Gymnázia Mozartova,“ dodala Barbora Říhová.
V dopise studentky reagují také na argument hejtmana Martínka, že úroveň studentů klesá s jejich zvyšujícím se počtem. „Po téměř sto let byla kapacita naší školy na stejné úrovni a k určitým změnám došlo až po zrušení přijímacích zkoušek. Kvalita tedy nesouvisí s kvantitou,“ konstatovala další autorka dopisu Veronika Baffiová.

Podle studentů pardubické obchodní akademie by její odsun znamenal problémy pro mnoho dojíždějících.
„Za studiem na naší škole je ochotna dojíždět celá řada studentů z Chrudimska, Přeloučska, Holicka a tak dále. Zamýšlený přesun by v budoucnu odradil velké množství uchazečů a potenciálních studentů,“ vysvětlila studentka školy Němcová.

Jde zatím skutečně pouze o návrh

Vedení školy k situaci přistupuje jako k možnému návrhu. „Toto je akce studentů k návrhu paní radní Pernicové. Já tento návrh beru v potaz a v současné době zjišťujeme, jak by v nových prostorech probíhala výuka, jaká je kapacita, zda existuje i další řešení. Srovnáváme podmínky tady a tam. Jde zatím skutečně pouze o návrh,“ uvedla ředitelka Obchodní akademie ve Štefánikově ulici Jitka Šírová.
Vyjádření hejtmana ani radní zodpovědné za školství se včera nepodařilo získat, protože jsou oba na služebních cestách.

Boj proti přesunu školy se však přesunul i na sociální síť Facebook, kde vznikla skupina protestující proti přesunu „obchodky“ do budovy „Mozarťáku“.

Monika Suchá

26.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Dnes ve dvě začnou voliči vybírat poslance. Kandidátů je v kraji 407

Fotbalová Fortuna národní liga: FK Pardubice -  FC Sellier & Bellot Vlašim.

Jak Pardubice promluví do obsazení TOP 4? V sobotu hrají v Třinci

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Pardubice - Proti proudu času se lidé mohou vydat ve stejnojmenné archeologické expozici Východočeského muzea v Pardubicích.

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pardubice – Velkou pardubickou to neskončilo, dostihoví příznivci se mají na co těšit ještě tuto sobotu. Pardubickou dostihovou sezonu ukončí sedm dostihů.

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení