Klinická studie na pacientech s poruchami centrálního nervového systému potvrdila, že zařízení pro rehabilitaci zejména dětí, které pro Hamzovu léčebnu v Košumberku vymysleli a vyrobili studenti Střední průmyslové školy elektrotechnické (SPŠE) a Vyšší odborné školy (VOŠ) Pardubice, skutečně pomáhá.
Spolupráce mezi školou a léčebnou se bude v rámci možností dál rozšiřovat. Uvedl to ředitel pardubické elektrotechnické průmyslovky Ladislav Štěpánek na prezentaci připravené pro zaměstnavatele a zájemce o studium.
Trénují jemnou motoriku rukou
„Zatím jsou naše Kinect pomůcky, které umožňují zábavnou rehabilitaci, na třech pracovištích Hamzovy léčebny. Ale vedení léčebny by uvítalo, kdyby těchto pracovišť bylo v budoucnosti až pět," přiblížil zástupce ředitele pardubické školy Pavel Čáp.
První zábavnou rehabilitační hru pro malé pacienty škola léčebně předala začátkem roku 2014. Nedávno vyvinula další pomůcku, tentokrát určenou pro děti s vadou jemné motoriky horních končetin. Zařízení zároveň pomáhá vyšetřit schopnost vnímání barev u malých pacientů.
Postačí zařízení za pět tisíc korun
„Další výhodou námi navržené formy rehabilitace je možnost do určité míry pracovat i v domácím prostředí a zároveň schopnost konzultovat výsledky a pokroky jednotlivých cvičení s ošetřujícím lékařem. Jediné, co potřebujete, je počítač a zařízení, které v současné době stojí okolo pěti tisíc korun," doplnil ředitel SPŠE a VOŠ Pardubice Ladislav Štěpánek. Podobné, nyní používané mechanické přístroje jsou řádově o stovky tisíc korun dražší.
„Ta spolupráce je úžasná. V současné době používáme tři metody a vyvíjíme čtvrtou," prohlásil ředitel Hamzovy léčebny Václav Volejník.
SPŠE a VOŠ Pardubice je největší střední školou v Pardubickém kraji, navštěvuje ji 1060 studentů. Ve školním roce 2016/2017 otevře 11 tříd a také jeden nový obor zaměřený na telekomunikace.
Studenti školy mají k dispozici šestnáct zájmových kroužků, na kterých se často věnují právě vývoji nových zařízení – staví zesilovače, konstruují vlastní 3D tiskárny či složité roboty.