Nejde o vynálezy renomovaných vědců, za vším stojí studenti z Pardubického kraje. Své projekty představili v Pardubicích na třetím ročníku Festivalu vědy a techniky pro mládež.

„Jsou tady tradičně velmi zajímavé projekty. Je tady spousta mladých nadšenců, kteří se zajímají o celé spektrum vědních oborů. Vidím tady studenty, kteří se mohou dostat až na mezinárodní úroveň,“ řekl ČTK porotce Milan Hanousek.

V Pardubicích se sešlo přes 150 projektů. Jeden studentský tým pracuje na výzkumu vad srdce u dětí a připravuje příručku pro rodiče. Gymnazisté z Litomyšle zase přivezli robota, který přemístí předměty v životu nebezpečném prostředí. Prototyp ovládaný dvěma počítači uchopí klepety například skleněnou láhev a přemístí jej na jiné místo. „Motory ovládáme bezdrátově pomocí počítačů, vysíláme informace o rychlosti a směru, kam se mají otáčet. Robot se dá využít pro pohyb s nebezpečnými předměty, třeba u pyrotechniky,“ řekl jeden z tvůrců František Střasák.

Filip Naiser ze stejného gymnázia zase vyvinul software, který umožní lidem s částečnou či úplnou paralýzou horních končetin napsat například e-mail. Webová kamera snímá oko, jak se pohybuje, kurzor myši označí potřebné písmeno. Studentova asistentka se to naučila za několik hodin a nyní bez problémů píše. Konkurence již podobný program vytvořila, prý je ale zbytečně drahý, řekl student. „Není to úplná novinka, během vývoje jsem zjistil, že vzniká konkurenční software. Můj ale stojí 1000 korun a ten druhý je zhruba 40krát dražší,“ řekl student. „Webkamera moc drahá není a vytvořit software je spíš otázka znalostí a mnoha hodin práce,“ dodal mladík.

V Pardubicích se sešly projekty z mnoha vědních a technických oborů, na jejich vývoji a prezentaci se podílelo zhruba 320 žáků a studentů ze všech okresů kraje.