Fakulta zdravotnických studií vznikla na pardubické univerzitě k datu 1. ledna 2002, kdy byl na půdě Univerzity Pardubice ustaven vysokoškolský Ústav zdravotnických studií (ÚZS). V současnosti nabízí 5 bakalářských, 2 magisterské a 2 doktorské studijní programy a další odborné vzdělání.
Obléct neoprén, navléct dýchací přístroj, nasadit brýle a pomalu pod dohledem instruktora do hloubky bazénu. Pro některé účastníky je to vůbec první taková zkušenost. V Pardubicích právě teď absolvují studenti fakulty zdravotnických studií jednu z částí záchranářského výcviku. A tématem je záchrana ve vodě. S výcvikem jim pomáhá i pardubická městská policie, a to jak po odborné stránce, tak s materiálním zabezpečením.
Potápět se musí
„Městská policie na výuce spolupracuje s Univerzitou Pardubice už druhým rokem. Zajišťujeme část výcviku záchranářů. Univerzita nemá pro žáky vybavení – neoprénové obleky, dýchací přístroje, kompresor pro dofukování lahví a motorový člun. Strážníci představují jak topící se figuranty, předávají postřehy z praxe, vysvětlují techniky i zásady záchrany tonoucího, rovněž pomáhají s instruktáží při potápění,“ uvedl zástupce ředitele pardubické městské policie Václav Brynych.
Zkušební ponory
Studenti univerzity mají na přelomu května a června naplánován tento záchranářský výcvik. První den je čeká teoretická příprava a pak záchrana tonoucího na tekoucí vodě, kterou v pondělí absolvovali na Labi.
V úterý si vyzkoušeli zkušební ponor s dýchacím přístrojem a doplňkové kurzy. To bylo plavání v kimonu. Žáci se tím učí techniku a záludnosti záchrany a plavání v oblečení. Součástí kurzu je také uzlování, jízda na člunu a práce ve výškách, která se trénuje v lanovém centru.
„Kurzu se v úterý účastnilo jedenatřicet studentů Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice druhého ročníku. Včera to byl hlavně základní výcvik potápění. Nešlo o vyloženě potápěčský kurz, ale spíše seznamovací ponory. Učí se to proto, že z nich mají být zdravotničtí záchranáři. To ale znamená, že mají mít jak odborné zdravotnické znalosti, tak schopnosti práce v různých podmínkách. Musejí být zkrátka všeobecně připraveni na různé situace,“ poznamenal Jan Němec, odborný vedoucí výcviku z katedry tělesné výchovy a sportu pardubické univerzity.
Další kurz: hory
„V současné době někteří z účastníků kurzu už jezdí s hasiči nebo posádkami sanitek. Další kurz je čeká na horách, kde se zase ve spolupráci s Horskou službou učí způsoby záchrany ve vysokohorských podmínkách a s tím spojené další dovednosti, jako třeba běžecké lyžování. Je to samozřejmě i fyzicky náročné, ale projít tím musejí všichni studenti,“ dodal Němec.