Pět olympijských kruhů zlákalo k návštěvě Londýna i pardubickou vysokoškolačku Ivanu Matičkovou (na snímku), která se do britské metropole vypraví spolu s rodinou.

Proč jste se rozhodli vyrazit na olympiádu do Londýna?
Olympiáda je největším svátkem sportu. Je to nejen sportovní, ale i kulturní zážitek, který nás neskutečně láká. Původně jsme tam měli jet fandit kamarádovi, který se ale nakonec bohužel nekvalifikoval. Naše touha vidět olympiádu na vlastní oči se však ani tak nezměnila a my se rozhodli, že si ji nenecháme ujít, když je tak ,,blízko".

Je to vaše první návštěva takovéto významné akce?
S bratrem jsme již měli možnost podívat se na některé ,,fotbalové lahůdky", ale srovnávat olympiádu s fotbalovou Ligou mistrů, to prostě není možné.

Mělo na vaše rozhodnutí vliv, že je Londýn relativně blízko a poměrně dostupný?
Ano, byl to jeden z hlavních aspektů našeho rozhodnutí být součástí olympijského Londýna. Letenky do tohoto evropského velkoměsta jsou cenově dostupné a kdo ví, kdy se nám, Evropanům, opět naskytne takováto úžasná příležitost být v centru veškerého sportovního dění.

Jak obtížné  bylo sehnat v době olympiády v Londýně ubytování a letenky?
Letenky kupodivu nebylo vůbec těžké sehnat, a to i téměř na poslední chvíli. Nízkonákladové společnosti nabízejí mnoho letů na londýnská letiště a jejich ceny jsou pro Čechy velmi příznivé. S ubytováním je ale situace o poznání horší. Ceny jsou vyšší a většina ubytovacích kapacit nabízející dobrý poměr mezi kvalitou a cenou byla již půl roku před zahájením olympiády rezervována. Nakonec se ale i na nás usmálo štěstí a přes internet jsme sehnali ubytování za rozumnou cenu, které je dostupné z linky metra, což je pro nás velkou výhodou.

Navštívíte i některá sportoviště nebo se o to pokusíte?

Rádi bychom navštívili co nejvíce sportovišť, ale vše záleží na tom, jaká bude na místě situace se vstupenkami, neboť žádné zatím koupené nemáme.

Je složité sehnat lístky na olympiádu?
Velmi. Lístky, které byly určené pro české sportovní fanoušky, se vyprodaly během několika málo dnů, a to v době, kdy jsem ani netušila, že se mě olympiáda bude týkat na vlastní „fanouškovskou" kůži. Uvidíme, jaká bude situace s lístky v Londýně. Doufám, že ne všechny jsou již prodány, ale samozřejmě záleží na jejich ceně.

Chystáte se navštívit Český dům?
Určitě ano. Český dům bude jedním z prvních míst, kam po příletu do Londýna zavítáme. Je báječné, že i český fanoušek bude mít možnost určitého zázemí. Bohužel nemám moc času sledovat vše podstatné o olympiádě a jejím programu, a tak doufám, že vše potřebné se dozvím právě v Českém domě.

Jak dlouho v Londýně pobudete?
Budeme tam šest dní, což si myslíme, že je ideální doba – ani krátká, ani příliš dlouhá.

Dá se zhruba odhadnout, kolik vás takový výlet bude stát?
Zatím nedokážu dost dobře odhadnout, na kolik takový výlet vyjde. Vše záleží na tom, kolik peněz utratíme za stravování a za vstupenky na sportoviště. Ale cena letenky se pohybuje kolem dvou tisíc korun. V podobné výši je i cena ubytování  za dvojlůžkový pokoj na jednu noc.

Komu budete nejvíc fandit? Kolik myslíte, že Česká republika přiveze z Londýna medailí?
Nejvíce se těšíme na hody oštěpem Barbory Špotákové, ale určitě budeme fandit všem českým a slovenským želízkům v ohni. Věříme, že na medailové bedny vystoupá vyšší počet našich sportovců než na minulé letní olympiádě, ale spekulovat o tom, kolik přesně jakých medailí bude, to si netroufnu.