Firmy propouštějí vlastní kmenové zaměstnance, natož aby přijímaly pracovníky nové. A o už tak chabou nabídku krátkodobých pracovních příležitostí se musí studenti dělit právě s čerstvě propuštěnými, kteří obživu shánějí, kde se dá.

„Ještě v lednu, kdy jsme oslovovali fimy s otázkou počtu požadovaných brigáníků, se nám sešlo na 800 požadavků. Při dubnové aktualizaci už jich bylo jen 150 a od té doby se nabídka ještě zúžila. Zbyly už jen méně lukrativní nabídky, například v call centrech, roznos pošty, mytí nádobí v pohostinství, práce v zemědělství a podobně,“ uvedl ředitel úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.
„Proti minulému roku je nabídka brigád nižší zhruba o dvě třetiny,“ dodal Klimpl.

Je to tak, zavadit o letní brigádu, pokud nemá dotyčný uchazeč mezi podnikateli nějakého strýčka, je skutečně problém.
„Žádné brigádníky nechceme. O prázdninách jsme brávali na višně, ale letos budou špatné výkupní ceny, takže je budeme jen setřásat, na to brigádníky nepotřebujeme,“ řekla pracovnice firmy Malus z Choustníkova Hradiště.
„Brigádníky o prázdninách budeme zaměstnávat, ale žádné nové. Máme stálé, kteří už něco umějí a ti nám vypomáhají stále,“ přidal se Josef Novotný, majitel výrobny pardubického perníku.

A pokud se už podaří práci na léto sehnat, musí studenti počítat s nižšími výdělky než v minulých letech. Právě kvůli velkému zájmu o brigády klesly o deset až dvacet korun za hodinu. Například manipulantům a skladníkům se snížily odměny z osmdesáti na pětašedesát až sedmdesát korun a brigádníci na pozici pokladní, kteří loni dostávali devadesát korun za hodinu, se musí spokojit s částkou až o dvacet korun nižší.

„Zájem o brigády vzrostl o 60 procent, nabídek je přitom o polovinu méně. U prací placených více než 100 korunami za hodinu jsme zaznamenali i sto odpovědí na jednu nabídku,“ uvedla Jana Skálová ze společnosti LMC provozující pracovní portály práce.cz a jobs.cz.
Šanci mají uchazeči, kteří nabídky na práci projíždějí na internetu každý den a jsou schopni reagovat na urgentní nabídky nárazových brigád.

Několik tipů

Hodinová mzda brigádníka
pokladní 60 až 80 Kč
skladník 60 až 75 Kč
hosteska 70 až 110 Kč
call centrum 100 až 150 Kč
ostraha 70 až 80 Kč

Jak zvýšit šanci
Sledujte denně www stránky pracovních agentur a reagujte okamžitě.
Zdravotní průkaz si zařiďte předem.
Pracujte i během roku, v létě tak máte u „svého“ zaměstnavatele větší šanci.

Kde hledat
www.student.cz
www.prace.cz
www.profesia.cz
www.jobs.cz
www.nabrigadu.cz
www.hledampraci.cz