Proč konzumovat čínský česnek, když je ten český mnohem kvalitnější? Přesně tohle si řekli ti, co stáli u zrodu Strašovského paličáka. Že vůbec netušíte, o co jde? Jde o spolek strašovských zemědělců a pěstitelů se sympatickým záměrem pěstovat český česnek.

„Vzniklo to jednoduše. Před šesti lety nebyl k dostání jiný než čínský česnek. Český nebyl. Založili jsme proto spolek, kde jsme stanovili, že každý člen musí vypěstovat česnek minimálně pro svou vlastní spotřebu. A ono se to ujalo," představuje základní myšlenku Strašovského paličáku jeden z jeho členů Jindřich Hanzlíček.

Nejen zemědělci

Aktivity spolku nekončí jen na poli zemědělství. Podílejí se na kulturním životě obce, vítání občánků či rozsvěcení vánočního stromu v obci.

„Máme za rok podobných akcí asi dvanáct. Od Česnekářského plesu přes Gulášiádu až po Česnekobraní. To pořádáme spolu s místními dobrovolnými hasiči. Navlékneme se do kostýmů, organizujeme hlavně pro děti různé soutěže. Děláme to proto, aby se něco dělo. Jsme malá obec, která má přes tři sta obyvatel, ale teď už k nám přijíždějí i z okolí ochutnat a nakoupit si," dodává Jindřich Hanzlíček.

Členů Strašovského paličáku už je dvacet šest. Po letošním Česnekobraní možná přibudou i další.

Česnek po kilech

U stánku, kde se česnek prodával, se někteří zákazníci zásobili ve velkém. Jako třeba místní obyvatel Jan Kopáč.

„My jsme doma česnekoví. Od každého druhu beru kilo pro vlastní spotřebu, ale mám s tím plány i na zahradě. Chtěl bych první rok zkusit pěstovat," prozrazuje možná budoucí člen spolku. Co jej v takovém případě čeká za úskalí? Prý samotná práce.

Jde to i bez chemie

„Je to všechno ruční práce. Pěstujeme všechno bez umělého hnojení, pouze kompostem. Máme na to certifikát, že jde o kvalitní produkt bez chemie. A spotřebitelé jsou spokojeni. Výpěstky prodáváme pouze jako konzumní, ne jako sadbu. Nejsme totiž oficiální pěstitelé. Ale samozřejmě, co si s tím doma každý udělá, je jeho věc. Je to česnek, když ho vsadíte do země, vyroste. Tuhle byl u mě člověk, co nakoupil vloni deset kilo česneku. On ho nasadil na poli někde u Výklek a popisoval, jak mu česnek klasické velikosti narostl v průměru na palice o velikosti patnáct centimetrů v průměru. Dostalo se to do jiné země a svědčilo to tomu," vysvětluje Jindřich Hanzlíček.