Pět minut před půl druhou odpoledne skončila ve čtvrtek prohibice. Do oběhu se tak vrátilo či v nejbližší době vrátí přibližně sedm milionů lahví alkoholu.

Stejné to bylo i v pardubických restauracích, barech či marketech. „Měli jsme staré zásoby, a tak vlastně téměř ihned po uvolnění zákazu, jsme dali tvrdý alkohol do prodeje. Zájem byl veliký, dokonce jsem myslel, že to ani nebude stačit," řekl našemu Deníku šéf pardubické restaurace Megasportovka Karel Johanides. Ten prý proto raději hned v pátek musel vyrazit do velkoskladu pro další alkohol.

Zelená tekla proudem

„Je opravdu poznat, že jsou lidé na tvrdý alkohol natěšeni. Úplně nejvíce šla v prvních chvílích na odbyt zřejmě zelená. A taky rum," odtajnil nám „zakázané ovoce", po kterém se štamgastům nejvíce stýskalo, provozovatel Megasportovky na Závodu míru.
Mezi lidmi i odborníky se ovšem spekulovalo, že by se lidé, alespoň zpočátku, mohli alkoholu trochu bát…

„Naopak, byli velice spokojeni. Že by se po celé kauze alkoholu nějak báli, to mi nepřišlo," zamyslel se Karel Johanides.
Plnit se s ukončením prohibice začaly také regály v supermarketech. „Na základě vyhlášení mimořádného opatření  rozhodlo vedení společnosti SPAR ČOS o postupném uvolňování alkoholických nápojů od 20 procent objemových včetně tuzemáku a konzumního lihu, a to následujícím způsobem: na všech pobočkách obchodní sítě SPAR ČOS budou do regálů během následujících hodin  postupně doplněny výše zmíněné alkoholické nápoje opatřené neporušenou bezpečností páskou (kolkem), která deklaruje rok výroby do 31. prosince 2011," potvrdil našemu Deníku mediální zástupce Sparu Aleš Langr.

Podle něj bude ostatní alkohol, tedy ten od 20 procent vyrobený po 1. lednu 2012 do prodeje uvolněn průběžně v okamžiku obdržení veškerých příslušných dokumentů.

„V praxi to znamená, že až v době, kdy dostaneme od dodavatelů či výrobců tzv. rodný list," upřesnil Aleš Langr.