Městskou částí Svítkov protéká potok Bylanka. Vlastně protékal. Tropická vedra a panující sucho v posledních dnech proměnily drobný potůček doslova ve stoku, ze které se line pach rozkladu.

Horké počasí letních dní potůček vysušilo. S vodou se ale vytratil i život, který v Bylance byl. V posledních loužích ještě nedávno přežívaly natěsnané drobné rybky. Voda však přestala proudit, v loužích došel kyslík a koryto potoka se proměnilo v rybí hřbitov.

Zdroj: DENÍK

Slunce pere do rybích těl, která se nyní v bahně rozkládají, okolí koryta doslova bzučí množstvím much, které láká hutný pach hnijící rybiny. To pochopitelně znepříjemňuje život především lidem, kteří bydlí v blízkém okolí potoka.

Situaci už z hygienických důvodů řeší místní radnice i rybáři. 

„Došlo tady k něčemu, co ani zdejší rodáci a pamětníci nepamatují. Bylanka prostě vyschla,“ konstatoval starosta Svítkova Petr Králíček.

Koryto potoka, které je nyní plné zapáchajících rybích zdechlin, sice prochází městskou částí, ale patří do správy Povodí Labe.

„Kvůli akutní situaci jsme to ale už začali řešit. Měl jsem v pondělí ráno přímo na místě schůzi se zástupcem místního rybářského svazu a s občany. S rybáři jsme se domluvili, že v úterý provedou sanaci nejpostiženějších míst,“ informoval Petr Králíček.

Ilustrační foto
Varování před požáry platí už i v Pardubickém kraji

„V Bylance by měly být příčné prahy na zadržování vody, několikrát jsme to připomínali, ale stavělo se to bez nich,“ upozornil Václav Horák z Českého rybářského svazu. Kromě nesprávně zkonstruovaného koryta má ale Bylanka i další problém. Koryto je zanesené bahnem a zarostlé vegetací. V případě prudkých přívalových srážek by tak jeho kapacita mohla být snížená.

„Koryto bychom chtěli vyčistit, jenže to má háček. Některé rostliny, co tam bují, jsou dokonce chráněné. S Povodím Labe jsme sice byli v kontaktu – provedli kontrolu koryta – ale sedliny prý ještě nejsou natolik rozsáhlé, aby se začalo čistit,“ dodal starosta Petr Králíček.

Ilustrační foto.
Pardubicemi letí vymyšlená fáma o „pořezání holky gangem cizinců“