Jenže nic takového se na obzoru podle předpovědí meteorologů v nejbližších týdnech nerýsuje. „Nepršelo ani na Medarda a obávám se tak, že bude suché léto,“ řekl mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek.

„Není to jen o nedostatku vláhy, ale o kombinaci s nadprůměrnými teplotami, kdy se voda rychle vypařuje,“ přidal se královéhradecký meteorolog Ladislav Metelka.

Špatné zprávy včera uveřejnilo i oddělení hydrologie královéhradeckého hydrometeorologického ústavu. „Květnové stavy hladin podzemní vody zaznamenaly oproti dubnu u hodnocených vrtů výrazný pokles až o 26 procent, u pramenů dokonce až o 58 procent,“ píše se ve zprávě. Situace se na východě Čech nejvíc zhoršila v uplynulé květnové dekádě.

„Setrvalý stav, až pokles hladin podzemní vody a vydatností pramenů, očekáváme i nadále,“ dodal královéhradecký hydrolog Zdeněk Šiftař.
Se suchem zápasí kromě zemědělců i ovocnáři. „Sady se letos začaly zavlažovat již v dubnu, zatímco obvykle se začíná na přelomu května a června,“ řekl tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík z Holovous na Hradecku.

Na Rychnovsku už před třemi týdny vodohospodáři doplňovali do vodojemů vodu cisternami; podzemní vody je v tamních vrtech málo.

KATASTROFA JAKO V ROCE 1947? Sucho trápí dvě třetiny České republiky a východní Čechy patří zatím mezi méně postižené regiony. Náš kraj zasáhlo sucho naposledy v roce 2003. Jako o výjimečně suchých se mluví také o letech 2000, 1994, 1983 a 1947. Hydrologické sucho v roce 1947 lze považovat za 500leté a v roce 2003 za 150leté. Vodohospodáři připomínají, že zásoby podzemních vod jsou nyní na úrovni, která normálně odpovídá až druhé polovině léta. Nedostatek vody je i v přehradních nádržích.