Kvůli bezpečnosti město navíc zainvestuje do semaforů i kamer.

Investice se však nesetkala s jednoznačným ohlasem, někteří kritici se obávají zvýšeného dopravního provozu ve středu města. Přesto vedení radnice zdůrazňuje, že nový parkovací dům pomůže uvolnit parkovací kapacity pro rezidenty. Projekt se také zaměřuje na životní prostředí a chce integrovat zeleň a květináče na fasádu parkoviště. Plánovaná stavba začne v červnu letošního roku a má být dokončena do prosince 2024.

Rekonstrukce křižovatky

V souvislosti s výstavbou parkovacího domu za 340 milionů korun, dojde k úplné rekonstrukci křižovatky. Nový objekt vyroste na parkovišti u malé arény, na rohu ulic Sukova třída a U Stadionu. V místě tak nově vzniknou semafory. Silničáři budou muset upravit také přechody pro chodce.

Kritici stavby uváděli, že se kvůli parkovacímu domu doprava ve středu města dál zvýší.

„Rezidentům místa přitom nenabídne, jen do centra přivede další auta,“ dodal k výčtu výhrad Dominik Bečka (Piráti).

Nový parkovací dům změní ráz Sukovy třídy. Přibydou semafory, kamery i zeleň na fasáděNový parkovací dům změní ráz Sukovy třídy. Přibydou semafory, kamery i zeleň na fasáděZdroj: Město Pardubice

Z ulic Sladkovského a U Stadionu, odkud řidiči nyní vyjíždí ze stávajících parkoviště, auta často čeká obtížně vyjíždění na hlavní dopravní tepnu, Sukovu třídu.

Práce, za které dá město dalších 10 milionů korun, jsou tak podle radnice nezbytné a mají v místě zvýšit hlavně bezpečnost.

Zastupitelé Pardubic schválili plán na výstavbu parkovacího domu v ulici U Stadionu v sousedství zimního i letního stadionu.
Další parkovací dům ve městě, kde padají mosty, nedává smysl, zní z opozice

„Hlavní výhodu spatřuji v tom, že se nám podaří uvolnit kapacity parkování pro rezidenty v ulicích směrem ke třídě Míru, kde mají nyní velké potíže zaparkovat, neboť až na výjimku jednoho vnitrobloku jsou zde pouze smíšené zóny,“ uvedl náměstek primátora zodpovědný za dopravu Jan Hrabal s tím, že město získá 40 procent kapacity parkovacího domu. „Teprve budeme řešit detaily, ale mým cílem je převést návštěvnické parkování ze zmíněných ulic, aby v nich mohla být posílena kapacita pro rezidenty,“ doplnil Hrabal.

Projekt myslí také na životní prostředí. Podle vedení města návrh parkovacího domu chápe veřejný prostor před parkovacím domem jako nedílnou součást centrálního městského okruhu, tedy hlavní osy zeleně města.

Přesahy parkovacích podlaží tak mají sloužit jako obří květináče s vysokou vrstvou zeminy.

Průchod mezi malou hokejovou halou a nový objektem počítá také s alejí stinných platanů.

„Parkovací dům je navržen v ekonomickém systém půlpater. Vyložené květníky na fasádě domu oživí její strohost, zadrží vodu a ochladí okolí. Dešťové vody budou zadržovány a akumulovány v akumulační nádrži a zpětně využity k závlaze objektové zeleně,“ přiblížil Hrabal.

Novou dominantou Pardubické nemocnice, i když stále ještě v rozestavěném stavu, je pavilon centrálního urgentního příjmu.
Kolony u Pardubické nemocnice. Řidiči nezaparkují a nestíhají vyšetření

V přízemí má být kromě vstupního a výstupního terminálu provozní zázemí obsluhy a odkládací prostor pro jízdní kola. V prvním nadzemním podlaží vznikne zázemí pro akademii HC Dynamo Pardubice. Nezbytnou součástí parkovacího domu bude také sociální zařízení.

Parkovací systém pak má být standardní, navigační systém bude doplněn kamerovými jednotkami s LED indikací. Ty umožní přesné počítání obsazenosti, kamerový dohled nad garážemi pro zajištění bezpečnosti, monitoringu nedovoleného parkování, nehod a pohybu kolem vozidel.

Někteří opoziční zastupitelé projekt kritizovali jako neekonomický, poukazovali také na to, že nemyslí na možnost parkování rezidentů bydlících v okolí. Radnice ale rozhodla, že se stavět bude.

V současné době už běží výběrové řízení na zhotovitele stavby.

„Stavba parkovacího domu začne v červnu letošního roku a její dokončení je plánováno na prosinec 2024,“ informovala mluvčí města Iveta Koubková.

Nový parkovací dům, který bude stát v blízkosti sportovišť je navíc podmínkou pro fungování sousedního fotbalového stadionu, rozšíření prostor pro sport zase obsahuje závazek z akcionářské smlouvy HC Dynamo Pardubice.