V historickém centru Pardubic potká člověk legendy a pověsti téměř na každém kroku. „Třeba superhrdina Aquaman má nejraději příběh o Jonášovi, protože mají leccos společného,“ naznačuje lektor František Kašpárek, že procházka určitě nevynechá Dům U Jonáše s průčelím zobrazujícím proroka Jonáše přímo v rozevřených čelistech velryby. „Hrdina ztělesňuje to nejlepší v nás, je hodný následování a obdivu. V dřívějších dobách byl podobným hrdinou třeba světec nebo jím mohl být třeba zakladatel slavného a mocného rodu,“ dodává Kašpárek.

Pernštejnská rodová pověst nad Labskou bránou pardubického zámku.Procházka začíná u brány Zámku Pardubice, na které se jeden takový příběh odehrává na reliéfní desce s pernštejnskou rodovou pověstí. Jen o kousek dál se na mostku k Příhrádku tyčí svatý Jan Nepomucký, symbol mlčenlivosti, strážce mostů a tajemství, v Pernštýnské ulici se z jednoho z domů nenápadně dívá svatá Kateřina. Procházka je určená rodinám s dětmi od 6 let, které nebudou jen posluchači, ale aktivními účastníky. Příběhy současných superhrdinů porovnají s příběhy z legend a pověstí.

Procházku muzeum pořádá v neděli 19. května od 15 hodin. Potrvá přibližně 60 minut. Vstupné je 80 korun pro dospělé a 60 korun pro děti do 12 let. Přehled všech prohlídkových okruhů a rezervační formulář najdete na www.vcm.cz/zamek/prohlidky. Prohlídky se konají v předem vypsaných termínech nebo na objednávku pro skupiny.