Chutnali jste v pátek Svatomartinské víno? Jde skutečně o tak kvalitní ročník, jak letos všichni vinaři předpokládají?

O Svatomartinském vínu se totiž říká, že pokud se vyvede, tak bude dobrý celý ročník.

Obliba těchto vín od vzniku značky v roce 2005 neustále roste. Letos vinaři mladým vínem naplnili rekordní dva miliony lahví. „Prodej Svatomartinského pomůže s odbytem všem vinařům na Moravě. Lidé se tak mohou nalákat i na další vzorky z chystaného ročníku,“ sdělil ředitel znojemského vinařství Znovín Pavel Vajčner. Jeho společnost vyrobila letos o pětinu víc Svatomartinského než loni. „Asi sto dvacet tisíc litrů,“ upřesnil Vajčner.

Nárůst výroby potvrzují i další vinaři. „Svatomartinského jsme vyrobili kolem dvou set tisíc lahví. To je víc než před rokem. Značka si na trhu našla své místo,“ řekl ředitel Vinných sklepů Valtice Marek Šťastný. Podle něj je přijatelná i cena vín. Lahev Svatomartinského stojí v obchodech asi sto korun.

Rychlý prodej

Jako dobrý marketingový tah vidí nabídku Svatomartinských vín i odborníci. „Rychle se prodají a vinaři pak mohou peníze investovat dál. Například do technologií,“ podotkl brněnský sommelier a obchodník s vínem Dan Mádr.

Označení Svatomartinská mohou nést pouze mladá vína, která ohodnotili odborníci. „Hodnocení se konalo v říjnu a začátkem listopadu v Národním vinařském centru ve Valticích. Z přihlášených 435 vín nakonec degustátoři vybrali 365. Jenom ta splňovala kritéria týkající se chuti i odrůdy a mohou používat označení Svatomartinské,“ vysvětlil ředitel Vinařského fondu České republiky Jaroslav Machovec. Právě tato instituce letos už posedmé o udělení označení rozhoduje.

Na první ochutnávku letošního ročníku se už včera těšila řada milovníků vína. „Mám ho rád. Nemám ale žádného oblíbeného vinaře. Kupuji ho normálně v obchodě,“ uvedl Ivan Pecl z Vyškova.

Svátek vína si užili i mnozí další. „Vzal jsem si v práci na pátek dovolenou, abych mohl mezi prvními víno ochutnat,“ řekl například Karel Drobný. Příležitost měl ve včerejším dopoledni, protože slavnost Svatomartinského vína, tedy otevření nových lahví, je vždy načasována na 11. 11. v 11 hodin a 11 minut.

Chutná se i o víkendu

Oblíbenost mladých vín využívají i provozovatelé restaurací. Na východě Čech je tento víkend v řadě podniků věnovaný právě této příležitosti. Zamířit ale určitě můžete i na Moravu.

Například v restauraci 
U Chytilů v Dubňanech na Hodonínsku zákazníkům nabízejí domácí mladá vína. Její majitel totiž má i vlastní vinařství. „Nabízíme je k husím a kachním specialitám. Od svatého Martina je otevíráme a čepujeme do džbánků,“ uvedla provozní restaurace Gabriela Kašpárková.

Sommelier cítí švestky, ale také višně či tropické ovoce

Východní Čechy -
Podle chuti mladých vín dokážou odborníci odhadnout vývoj celé letošní úrody. „Ta letos vypadá opravdu slibně,“ tvrdí sommelier Pavel Nešpůrek.

Jak byste charakterizoval letošní mladá vína?
Letošní mladá vína jsou lehká, výrazně ovocná a svěží. Lidé v nich mohou cítit chuť i vůni tropického ovoce, ale i hrušek, višní nebo švestek. Chutnají proto téměř každému. Navíc hodně napoví o kvalitě letošního ročníku. Ten by mohl být mimořádně dobrý. A to i s ohledem na množství vyrobeného vína.

Jaký je rozdíl ve výrobě mladých a zralých vín?
Mladá vína zrají pouze pár týdnů před nalahvováním. Mají proto nižší obsah alkoholu. Jsou však velmi svěží. Především bílá a růžová vína mohou jemně perlit, což zvýrazňuje jejich chuť i vůni. Nehodí se však pro delší skladování.

Jak dlouho mladé víno vydrží?
Lidé by jej měli vypít nejlépe do Vánoc. Zkazit by se však nemělo až do jara. Víno ale postupně ztrácí svoji svěžest i kouzlo.

Co se k mladým vínům hodí za jídlo?
Kvůli svátku svatého Martina je u nás zvykem zapíjet vínem pochoutky z husy nebo kachny. K těm se nejvíc hodí mladá červená vína. Bílým vínem pak můžeme zapíjet speciality z lososa a drůbeže. Obě se hodí i ke sladkým pokrmům, jako jsou různé ovocné koláče.