V Holicích se bude konat od 17 hodin v Jungmannově ulici a v areálu holického kostela svatého Martina svatomartinské odpoledne. Světec, tradičně přinášející sníh, asi letos bílou nadílku nepřinese, ale bílý bude alespoň jeho kůň. Z Jungmannovy ulice vyrazí pod jeho vedením průvod se světélky městem, jenž zakončí svoji cestu v kostele svatého Martina.

K svátku svatého Martina patří pečená husa a také svatomartinské víno, které je první ochutnávkou z letošní sklizně. Známí pardubičtí Martinové slaví svůj svátek stylově. Martin Kolovratník prozradil, že je prvním nositelem tohoto oblíbeného křestního jména ve svém rodě. „Rodičům se prostě líbilo,“ vysvětluje poslanec z Pardubic. Avšak svatomartinská tradice se v rodině rychle vžila. Již několik let pořádají na svatého Martina velkou rodinnou sešlost. „U stolu nás bývá kolem patnácti. Vlastnoručně peču dvě husy, míváme také dva druhy knedlíků, ty vaří moje maminka a můj tchán. A nechybí ani české svatomartinské víno,“ popsal Martin Kolovratník, který už své křestní jméno předal dál - svému synovi.

Svatomartinské víno si nenechá ujít ani pardubický primátor Martin Charvát. „Já miluji víno a tohle je první krásný svátek po sklizni. Moje děti zase milují husu, takže ani ta u nás nechybí. Jsem rád, že se svatomartinská tradice vrátila,“ dodal Martin Charvát.