VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svítání je v úřednických kleštích. A jak z nich ven?

Pardubice - „Řada norem, které máme dodržovat, jde proti sobě,“ říká vedení zařízení.

31.1.2009
SDÍLEJ:

Speciální škola Svítání v PardubicíchFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Jak proplout úskalím české legislativy tam, kde se potkávají školské, sociální a zdravotní zákony a vyhlášky s těmi o obecně prospěšných společnostech?

Tak o tom teď vědí své v Základní a Praktické škole a také v Denním centru pardubického Svítání.

A kde zůstal klient?

„Pokud chceme i nadále nabízet širokou škálu služeb dětem, mládeži a dospělým s mentálním a kombinovaným postižením, musíme vyhovět desítkám zákonů a vyhlášek a splnit požadavky tří ministerstev – školství, zdravotnictví a práce a sociálních věcí. Zároveň je třeba jednat v souladu se zákonem o obecně prospěšných společnostech, který s takovou šíří poskytovaných služeb, jakou máme my (vzdělávání, poradenská činnost, sociální služby, svozová doprava či mnoho terapií), vůbec nepočítá. Nejen nám však tento zákon komplikuje další růst a rozvoj,“ uvedla ředitelka Svítání Miluše Horská, jež by uvítala jeho brzkou novelizaci.

„Řada norem, které máme dodržovat, jde proti sobě,“ upozornila na to, v jakých „úřednických kleštích“ se Svítání ocitlo. „Občas se nám zdá, že se z celého složitého systému trochu vytrácí člověk – tedy klient. A to bychom v žádném případě nechtěli dopustit,“ uvedla Horská.
„Ve Svítání se potkávají osobní asistenti s asistenty pedagogů. Různé zákony definují, že jich má být jiný počet a že mají pobírat jiný plat. Jenže oni mají pocit, že jsou na stejné úrovni. A v tu chvíli vzniká u zaměstnavatele problém,“ řekla zástupkyně ředitele Svítání pro odborné služby Jana Hanzlíková. „Život nám komplikují i věci, které se na první pohled mohou zdát jako úplná maličkost – například povinnost hlásit veškeré změny v údajích týkajících se osobních asistentů na krajský úřad. Protože jako osobní asistenti často působí studenti a ti tuto práci vykonávají někdy jen několik měsíců, je to pro nás administrativně poměrně náročné,“ dodala Jana Hanzlíková.

„Zatímco ředitelé základních a středních škol jsou zároveň jejími statutárními zástupci, v případě obecně prospěšné společnosti tomu tak není. Zde je za její chod odpovědná správní rada. Její členové nejsou v zaměstnaneckém poměru, a tak u některých může scházet třeba finanční motivace,“ prohlásila Miluše Horská. „Navíc systém dotací, podobně jako u jiných typů škol, nikoho nenutí tvořit si nějaké zásoby nebo šetřit. Dotace se musí buď vyčerpat, nebo vrátit. Protože by byl v příštím roce šetrný hospodář potrestán, nikdo pochopitelně dotace nevrací,“ podotkla ředitelka Svítání.

Organizační změny

Toto zařízení se po výrazném rozšíření své nabídky a kapacity v předchozích letech loni rozhodlo k některým organizačním změnám.
„Jejich cílem je zvýšit kvalitu služeb, posílit motivaci zaměstnanců a zlepšit kontrolu nákladů,“ upřesnila manažerka vztahů s veřejností školy Svítání Hana Štráchalová.

„Vytvořit novou organizační strukturu a odpovídající vnitřní předpisy nebylo jednoduché. Počítáme s tím, že tato fáze by měla být hotová do konce tohoto školního roku. Bude však zřejmě trvat několik let, než si to celé tzv. sedne,“ uzavřela Horská.

Autor: Tomáš Dvořák

31.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nehoda u Bohdanče skončila zraněním matky s dítětem.
4

Při nehodě byla zraněna matka s dítětem

Utkání 5. kola základní části Kooperativa NBL mezi týmy BK JIP Pardubice a USK Praha (83:67).

Basketbalové Pardubice smetly pražské USK

Únik plynu se nekonal, záchranáři přesto měli práci

Přelouč - Na místě se zdravotníci museli postarat i o miminko.

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Pardubice – Prohra s křečovitým úsměvem. Tak hodnotí volební výsledek TOP 09 poslanec Jiří Skalický. Po napínavém sčítání hlasů se sice jeho strana do Poslanecké sněmovny dostala, ovšem sám Skalický ve funkci poslance končí.

Dostali jsme facku, říká šéf pardubické ČSSD Malina

Pardubice – Pochmurná nálada panovala v sobotu ve volebním štábu ČSSD. Strana totiž ve volbách propadla, v kraji získala pouze 7,47 procenta hlasů. V Poslanecké sněmovně tak bude mít za Pardubický kraj pouze jeden mandát. Ten obsadí krajský lídr a dosavadní ministr Jan Chvojka.

OBRAZEM: Co se odehrálo ve volebních místnostech

Pardubice - Fronty před otevřením volebních místností, člen komise agitující pro jednu ze stran, první vhozené hlasy, cestující urna za nemocnými a závěrečné sčítání hlasů. To vše zachycuje naše fotogalerie, jakési malé ohlédnutí za víkendovými volbami do poslanecké sněmovny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení