VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praktická škola Svítání: "I naše děti rády utrácejí!"

Pardubice - Žáci s kombinovaným postižením se učí angličtinu, vyrábí hračky a také pomáhají

10.3.2008
SDÍLEJ:

Praktická škola SvítáníFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Především připravit své žáky s kombinovaným postižením do života se snaží dvouletá Praktická škola Svítání. „Naše třída funguje v Pardubičkách druhým rokem. V současné době máme šest studentů. Výuka je orientována hlavně na praktické činnosti,“ informovala náš Deník učitelka Michaela Spurná.

Na výlety i nákupy

„Snažíme se, aby naše aktivity byly co nejpestřejší. Kromě rozšiřování všeobecného vzdělání dosaženého v průběhu plnění povinné školní docházky se zaměřujeme na různé pomocné práce. Učíme se češtinu, matematiku a částečně i angličtinu a chodíme do dílen, kde vyrábíme například dřevěné hračky, ptačí budky či krmítka, připravujeme jednoduchá jídla a děláme pomocné úklidové, údržbářské a zahradnické práce,“ konstatovala Michaela Spurná.
„Úroveň žáků je různá. Ve všech případech jde o klienty se změněnou pracovní schopností,“ sdělila učitelka Praktické školy Svítání.

„Hodně chodíme mezi lidi. Navštěvujeme nákupní centra, divadla, vyrážíme do přírody nebo na výlety,“ poznamenala Michaela Spurná.

„Při práci nám hodně pomáhají obrázky. Když například tvoříme seznam nákupu na daný den, z různých prospektů si vystříháme fotografie a podle nich pak hledáme suroviny na vybrané jídlo a sestavujeme rozpočet. S tím někdy míváme trochu problém, abychom žáky naučili hospodařit. Hrozně rádi totiž utrácejí,“ pousmála se učitelka Praktické školy.

Učí se i angličtinu

„Dříve jsme mívali trochu potíže s tím, že děti nevěděly, jaký je den, měsíc a rok. Většinou to rychle zapomněly, a tak si to teď připomínáme každý den na našem názorném kalendáři. Tento model se osvědčil i v angličtině, kde si žáci ze všeho nejvíce pamatují čísla a barvy,“ podotkla Michaela Spurná, která o klienty ve věku od osmnácti do dvaadvaceti let z Pardubic a okolí pečuje společně s vychovatelem Antonínem Vašinou a asistentkou Alenou Kaplanovou.

„Někteří žáci jsou osobití. Mají autistické sklony, ale i ty se pokoušíme zapojovat do všech aktivit. Jsme rádi, že se nám daří je učit komunikovat s vrstevníky a utužovat přátelství nejen se svými spolužáky, ale i s ostatními praktickými třídami, které jsou v Nemošicích, ve Vysokém Mýtě a v Rábech, kde ji tvoří klienti zdejšího Domova pod Kuňkou,“ uzavřela učitelka Svítání.

Autor: Tomáš Dvořák

10.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Místopředseda volební komise číslo 1006 v Pardubicích porušil volební zákon. Do komise zasedl v tričku propagujícím znak kandidující strany Blok proti islamizaci.
VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO
10

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Pohřešovaný Jaroslav Malimánek.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Pardubice - V České republice je až 400 tisíc prvovoličů, kteří mohou výrazně ovlivnit výsledky právě probíhajících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Čtyři sta tisíc to je pro srovnání čtyřikrát více hlasů, než kolik byl v parlamentních volbách v roce 2013 rozdíl mezi první a druhou stranou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Pardubicko – V souvislosti se stávkou praktických lékařů, ke které došlo tento týden, se mluví o úplném skončení některých praxí. Zejména starší lékaři se prý nechtějí zařizovat k vydávání elektronických receptů, které mají být od ledna povinné.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budo sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení