Tedy pomyslný okamžik, od kterého přestávají pracovat pro stát ve formě daní, a svůj výdělek začínají mít sami pro vlastní potřebu.

Oficiálně připadl Den daňové svobody podle výpočtů ekonomů na pondělí. Ten byl ale určen jako průměr celé země. Ve východních Čechách, kde však jsou podobně jako ve většině ostatních krajů podprůměrné mzdy a lidé platí nižší daně, už ho nejspíš máme zhruba čtrnáct dní za sebou.

„Nedá se to určit přesně, ale v Královéhradeckém a Pardubickém kraji byl jakýsi Den daňové svobody už řádově před čtrnácti dny,“ uvedl ředitel pražského Liberálního institutu Miroslav Ševčík.

Důvod je jasný: ve východních Čechách jsou o tři tisíce nižší platy, než činí dvacetitisícový republikový průměr. A z nižších mezd lidé logicky platí nižší daně. Nejen v absolutních číslech, ale i procentuálním podílem z platu. Druhou příčinou je více sociálních dávek a podpor, které se vyplácejí v regionech mimo samotnou Prahu.

Většina Východočechů prostě na fungování státu pracuje mnohem kratší dobu, než kupříkladu movití Pražáci.

Podobně jako východ Čech na tom jsou všechny kraje. S výjimkou zmíněné Prahy, která je ve mzdách jediná nad celorepublikovým průměrem. Například chudé a venkovské oblasti, jako Karlovarský a Olomoucký kraj či Vysočina měly Den daňové svobody nejspíš ještě dřív než náš region.

„Je to ovšem velmi individuální, závislé na každém poplatníkovi. Víc státu přispívá ten, kdo má vysoký plat a kouří, pije alkohol a často jezdí autem. Vedle vysokých přímých daní totiž ještě platí vysoké částky na spotřebních daních. Den daňové svobody tak u něj může připadnout až na srpen či září,“ podotkl Ševčík.

Naopak už v dubnu nebo ještě dřív končí se sponzorováním státu nezaměstnaní či lidé s nízkými mzdami, pobírající dávky a bez výdajů na alkohol, cigarety či benzin.

Den daňové svobody sice už čtvrtý rok po sobě slavíme dřív a dřív, přesto to pro Mladé konzervativce není důvod k oslavám. Ještě v roce 2005 královéhradečtí Mladí konzervativci vytáhli s tlampačem a letáky na zdejší Masarykovo náměstí. Veřejnosti vysvětlovali, jak nesmyslně velké daně platíme. Čtrnáctého června tehdy slavili den, kdy jako poplatníci přestali financovat stát a začali vydělávat sami na sebe. Bylo to naposledy. Vloni ani letos podobnou akci neuspořádali. „Důvod je jednoduchý. Dokud se nedostaneme se Dnem daňové svobody do května, není co slavit,“ řekl šéf hradecké buňky Mladých konzervativců Václav Řehoř. A s rozpaky pravicový aktivista sleduje vládní balík chystaných ekonomických opatření. „Vždyť i sám Topolánek je přestal nazývat reformami,“ upozornil Řehoř. „Uvidíme příští rok, jak se záměry projeví v praxi.“ Mladí konzervativci mají ekonomickými názory blízko k Liberálnímu institutu Miroslava Ševčíka a politicky pak k ODS. Mají pobočky i v Pardubicích, Trutnově či Chrudimi. Velkou část členské základny tvoří mladí lidé kolem 20 až 30 let.

Levice má Svátek práce, pro pravici je symbolem Den daňové svobody. A kritizuje, že v Česku je téměř nejpozději ze sledovaných zemí.Například na Slovensku si Den daňové svobody připomenuli již 6. května, o více než měsíc dříve než u nás. A Poláci začali pracovat pouze na sebe 4. června. Kromě Slovenska se na špici vyskytují země jako Irsko, Švýcarsko nebo Austrálie. Na konci žebříčku tradičně zůstávají Švédi s jejich nákladným sociálním státem, kteří budou mít Den daňové svobody až koncem července. Celých 161 dní od začátku roku rozhodovali o cíli našich mezd čeští politikové a úředníci, kritizují pravicoví ekonomové. V roce 2004 ale v ČR připadl Den daňové svobody až na 15. června, naopak v roce 2000 byl již 6. června. A jaká je metoda výpočtu Dne daňové svobody? „Vycházíme zodhadu podílu veřejných výdajů na HDP, který zveřejňuje OECD. Pokud bychom však chtěli získat údaje zjednotlivých krajů, museli bychom počkat na celkový součet státního rozpočtu. Ten se ale sčítá tak dva roky,“ upozornil Jiří Schwarz z Liberálního institutu.