Českou republikou se šíří svrab více než v předešlých letech. Do konce června lékaři v celé zemi zaznamenali skoro 4900 případů. Počet nemocných roste i v Pardubickém kraji. Statistiky za měsíc červen loňského roku uvádí v okrese Chrudim dvě nová onemocnění svrabem, na Pardubicku pět, na Svitavsku a na Orlicku shodně po třech případech. Počty nemocných za stejné období letošního roku vzrostly více než dvojnásobně.

Za červen 2023 evidují hygienici v kraji 30 nových případů, nejvíce na Orlicku, a to jedenáct. Jak upozorňují lékaři, rizikové je zejména sdílení lůžkovin a spacáků, které bývá v době dovolených častější.

Samičky zákožky svrabové se zavrtávají do pokožky, kde se živí tkáňovým mokem a vytvářejí chodbičky. Samička naklade za život 30 až 50 vajíček, denně cca 1 až 3 vajíčka.

Zákožka svrabová je drobný roztoč, maximálně 0,5 milimetru velký. K přenosu parazitů dochází při těsném kontaktu s kůží nemocného, zvláště při pohlavním styku, při spaní v jedné posteli, ale i nepřímo, třeba kontaktem s kontaminovaným ložním prádlem, ručníky nebo nošením oděvů, které používal nemocný.

Zákožka svrabová se zavrtá do kůže hostitele již během dvou až tří minut.

Rekonstrukce jedné z nejvytíženějších stanic v zemi se přehoupla do druhé poloviny. Dělníci pracují na modernizace kolejiště, nástupišť a dál roste i nová lávka na Duklu.
Rekonstrukce pardubického nádraží přešla do druhé fáze, roste i lávka na Duklu

„Zejména u lidí s vysokou úrovní hygieny může onemocnění déle zůstat skryté. Mohou ho léčit jako svědivý „ekzém“ a nepomýšlí na infekční původ onemocnění," upozornila MUDr. Jana Daňková z protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Pardubického kraje. Délka inkubační doby závisí na úrovni osobní hygieny a na případném předchozím onemocnění. U lidí, kteří se svrabem nakazí poprvé, se první příznaky, tedy svědění kůže zejména v noci a po zahřátí, objevují za dva až šest týdnů po kontaktu. 

Onemocnění se léčí mastí s látkami, které zákožky ničí. Nezbytná je léčba všech, kdo byli v těsném kontaktu s nakaženým, přestože nepociťují obtíže. „Zpravidla se jedná o členy jedné domácnosti, u kterých je třeba léčbu načasovat tak, aby byli všichni ošetřeni současně. Bezprostředně je nutné také náležitě ošetřit celou domácnost," popsala Jana Daňková.

Všechno osobní, ložní prádlo a ručníky je potřeba vyprat a vyvařit, nebo alespoň důkladně přežehlit žehličkou nastavenou na nejvyšší teplotu. Věci, které není možné vystavovat vysoké teplotě, například obuv, je nutné skladovat nejlépe celý týden v uzavřených plastových pytlích, případně vystříkat vhodným insekticidním prostředkem. Ošetřit se musí také matrace a čalouněný nábytek. „Dezinfekce v tomto případě není účinná, je opravdu nezbytné použít prostředky na likvidaci lezoucího hmyzu," dodala Jana Daňková.