Východočeši přivážejí z letních dovolených s krásnými zážitky a alby fotografií i nevítané spolucestující, jako jsou kožní či pohlavní nemoci. Stačí jedna neopatrná vášnivá noc bez kondomu s atraktivní slečnou na jadranské pláži, a o starosti je postaráno.

Výjimkou ale nejsou ani exotické nemoci, jako tropická malárie nebo tyfus. Právě malárií léčí v královéhradecké fakultní nemocnici tři až sedm případů ročně. Projevuje se vysokými horečkami. Léčit se dá, ale nesmí se přijít pozdě. Na tropickou malárii občas lidé zemřou.

„Mnohem častěji se však lidé vrací s klasickými cestovními nemocemi: průjmy, případně i žloutenkami. Letos je však zatím situace příznivá. Nedá se ani říct, že by byl po nynějších návratech z dovolených zvýšený výskyt pohlavních nemocí,“ řekla epidemioložka Eva Beranová z královéhradecké krajské hygienické stanice.

„Po nechráněném pohlavním styku si lidé občas přivezou kapavku nebo syfilis, ale letos je výskyt těchto nemocí zatím nízký,“ přisvědčila lékařka kliniky kožních a pohlavních onemocnění královéhradecké fakultní nemocnice Jaroslava Vaněčková.

Že mnozí opravdu nemají čisté svědomí, svědčí i nynější časté e–mailové dotazy po svém návratu do nemocnic s otázkou, kde si mají nechat udělat test na AIDS.

Zvýšený výskyt syndromu HIV se přitom ve statistikách každoročně projevuje až na podzim. „Loni v červenci a srpnu přibylo celorepublikově deset a devět nakažených, ale v září už to bylo 18,“ uvedl pro ČTK Miroslav Hlavatý z České společnosti AIDS pomoc. Zpoždění je dané tím, že test se provádí dva měsíce od posledního rizikového chování.Se žloutenkami či salmonelózami se naproti tomu hygienici setkávají po celý rok. „Máme teď běžný sezonní výskyt,“ potvrdila Inna Valentová z pardubické krajské hygienické stanice. Salmonelóz nyní v Pardubickém kraji evidují dvanáct případů.

Proti jednomu neduhu jsou léky krátké – vůči tzv. pásmové nemoci. Tu způsobuje přesun přes více časových pásem, člověk si nezvykne na nový režim, špatně spí a je unavený. Obtíže se častěji vyskytují u cest na Východ.

Lékaři ale kvitují stále větší zájem Východočechů o očkování před letní dovolenou. „Osvěta opravdu udělala své, zájem je rok od roku vyšší,“ potvrzují lékaři.

Východočeši plní ordinace

Prázdniny představují obrovský nápor především na chirurgických příjmech nemocnic.

„Lidé často přeceňují svoje síly a schopnosti. Zlomenin a podvrtnutí ošetřujeme podstatně více než v průběhu roku,“ uvedl primář chirurgie Svitavské nemocnice Radim Kyzlink. Přibylo zejména úrazů způsobených pádem z kola nebo při vodních sportech.

Desítky dětských úrazů především horních končetin ošetřují i v královéhradecké fakultní nemocnici. A nejen chlapce, dívčích úrazů je tu téměř stejně.

Starším lidem zase v horkém počasí hrozí kolapsové stavy či infarkty. Odborníci neustále připomínají nutnost dbát na pitný režim a omezení fyzické námahy.

V tropických dnech obecně roste riziko zánětů ledvin a močových kamenů. Lidé tomu mohou předejít, když budou pít nejméně dva litry tekutin a převlékat si mokré plavky. Ledviny a močový měchýř jsou totiž velmi citlivé na déletrvající nedostatek tekutin, prudké změny teploty a vlhkost nebo zapaření v nevhodném oblečení.

Velkým rizikem je pobyt v mokrých plavkách a to nejen pro ženy. Zvlášť muži, kteří se koupou v bermudách, by se měli podle odborníků převlékat. Na zapaření by si měli dávat pozor i cyklisté, diabetici a starší lidé.

Ale prázdninové radovánky mají i druhou, přívětivější stranu mince. Letní dovolené jsou především výbornou prevencí řady chorob. Takový pobyt u moře je příležitostí k odpočinku od pracovního stresu, který je jedním z největších zdravotních rizik, a k posílení imunity. Workholici, kteří si dovolenou nedopřejí, častěji trpí civilizačními nemocemi ze stresu, jako je vysoký tlak.

(kim, čtk)